kişisel veriler ikonu

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

214

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Kişisel verilerimiz korunacak. Umarız korunacak. Tabii bu korunmada iş gene bize, kendimize düşüyor. İş başa düşüyor.

Yoksa kimsenin bizim kendi kişisel verilerimizi koruyacağı yok.

Kanunun Amacı

Kanunun amacı aşağıdaki gibi belirtilmiş.

Bu Kanunun amacı, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir.

Markalar, firmalar kanunun MADDE 5, e) maddesini kullanarak verdikleri hizmet için verilerinizin işlenmesi için izin istiyorlar.
Bu madde;

Bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması.

Kendi yayınladıkları metinlerde de, veri izni verirseniz verilerinizi bir sürü ortak, beraber çalıştıkları kurum, 3. taraflar ve benzerileri ile paylaşacaklarını listelemişler. İzin vermezseniz marka, firma, kurumun vereceği faydalardan yararlanamayacağınızı bildiriyorlar.
Görülüyor ki, bireye kendi isteği ile izin verip vermeme hakkı tanınmış, ancak bir kere izin verirseniz sonraki süreçler biraz uğraştırıcı görünüyor. İlgili markaya ulaş, şikayetini bildir, cevap bekle, cevap gelmez ise 1 ay içinde kurula şikayet, onu bekle… Bu arada verilerin almış yürümüş, sen uğraş dur.

Bir de bilgi edinme hakkı var ki, o da ilginç. Bir firmaya kişisel bilgilerinin işlenip işlenmediğini, işlendiyse nasıl işlendiğini sorabiliyor ve yanıt isteyebiliyorsunuz. Şimdi milyonlarca kullanıcısı, müşterisi olan bir markadan, herkes bir kere bu bilgilerini istese o şirket ne hale gelir acaba?

Kişisel Verileri Koruma Kanununa Nasıl Ulaşırım

Kanun Numarası: 6698. Kanuna mevzuat.gov.tr üzerinde ilgili pdf dosyasından ulaşabilirsiniz.
En az bir kere okumakta fayda var.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir