ampul ikonu

Klasik ampuller tüm AB ülkelerinde yasaklandı

Klasik Ampuller

Eschborn, Almanya – 06 Eylül 2012 – Akkor ampul olarak bilinen tüm standart geleneksel ampullerin üretim ve ithalatı 31 Ağustos sonrası tüm AB ülkelerinde yasaklandı.

Yönetmelik, enerji verimliliği konusundaki yetersiz düzeye sahip klasik ampuller için yürürlüğe girmiştir. (Akkor ampuller görünür ışık oluşturmak için genellikle harcanan enerjinin sadece %10’unu kullanır.)
Önceden stokta kalan eski moda ampullerin tümü satıldı. Tüketiciler %85 enerji verimliliği sunan ışık yayan diyotlar (LED’ler) gibi düşük enerjili aydınlatma alternatiflerini seçmeliler.
Kompakt floresan lambaların aksine, LED lambalar genellikle beş kat kullanım ömrü ve anında açılma özelliğinin yanı sıra cıva gibi zararlı maddeler içermez. LED lambalar darbe ve titreşime karşı dirençlidir.

Verbatim İş Geliştirme Müdürü Jeanine Chrobak-Kando; “LED lambalar, özellikle enerji verimliliği, performans, güvenilirlik ve dayanıklılık açısından birçok fayda sağlar. LED lambalar geleneksel ampuller ile karşılaştırıldığında % 85 civarında enerji tasarrufu sağlar ve LED’lerde yanacak bir lamba teli olmadığı için en az 35 kat daha uzun süre kullanılabilir. Bu da ekstradan 15 yıl kullanım ömrü sağlar.” dedi.
“LED’lere geçişle enerji verimliliği ve mali tasarrufa ilave olarak, bu lambalar olağanüstü ışık kalitesi ve renksel geriverim sağlar. Tüketiciler hem parlak beyaz hem de sıcak ışıklı ortamlar yaratabilirler. Lambalar kısılabilir ve kolayca kontrol edilir. Daha neler neler, hepsi popüler şekillerde ve çeşitli duy formlarında modern ve klasik tasarımlarla mevcuttur. ” diye ekledi.

Şu anda küresel elektrik üretiminin %19’u aydınlatma için kullanılıyor. Tamamen LED aydınlatmaya geçiş ile dünya çapında aydınlatmada kullanılan enerji tüketimi % 40 azaltılabilir ve bu sayede işletme maliyetleri de yaklaşık olarak 130 milyar Euro kâra geçer. The Climate Group’a göre bu değişim ile her yıl atmosfere 670 milyon ton karbondioksit salınımı önlenebilir. Bu rakam 2011 yılında dünya çapında yapılan tüm uçuşlar sonucu oluşturulan CO2 emisyon seviyesine eşdeğerdir.

Verbatim LED aydınlatma hakkında daha fazla bilgi için; www.verbatimlighting.com

Basın Bülteni olarak yayınlanmıştır.

41
PAYLAŞ

"Klasik ampuller tüm AB ülkelerinde yasaklandı" için 2 yorum var

Yorumları

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir