Nasıl Sinema Yazarı olunur?

470

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Sinema yazarı

Sinema yazarı sayılabilmeniz için Sinema Yazarları Derneği (siyad.org) üyesi olmanız gerekiyormuş.

Şu an 76 üye görünüyor.
Peki kimler üye derseniz; Tüm listeye bakabilirsiniz.

Başvuru esnasında istenen belgeler:

  1. Ekte örnek olarak bilginize sunulan dilekçe örneğinin sizin tarafınızdan doldurulan aslı
  2. İletişim bilgilerinizi gösteren belge (e mail, cep telefonu ve adres)
  3. Başvuru tarihinden iki sene önce yazılmış / yayımlanmış bir eleştirinizin a4 kağıda çekilmiş fotokopisi ile muhtelif yayımlanmış yazılarınızdan beş a4 sayfasını geçmeyecek fotokopileri. Başvuru tarihinden önce yayımlanmış son yazınız. (Yayıncılık, yöneticilik yapıyorsanız ya da çeşitli organizasyonlar içerisinde çalışmalar yürütüyorsanız bu ilişkilerinizi belgeleyen künye ya da resmi yazılar konmalıdır.)
  4. En fazla iki a4 sayfası uzunluğunda öz geçmiş belgesi.
  5. 2 adet vesikalık fotoğraf
  6. Yayımlanmış kitabınız, çektiğiniz uzun metrajlı film ya da filme alınmış bir eseriniz varsa bunların isimlerini belirten belge.
  7. Nüfus cüzdanınızın arkalı önlü fotokopisi.
  8. Ekte örnek olarak bilginize sunulan, iki yılını doldurmuş dernek üyelerimizin referans imzalarını gösteren belge. (Uygun üyelerin listesi 0 212 293 66 69 numaralı telefondan ya da info@siyad.org’dan talep edilebilir.

Detaylı bilgi siyad.org başvuru sayfalarında.
* Asli üye: Yazılı, elektronik veya görsel kitle iletişim araçlarında en az iki yıldır sinemayla ilişkili olarak yazmış, sinema dergisi ve yayınlarında bizzat görev almış ve yayınlamış, Radyo ve TV kanallarının, internet sitelerinin birinde sinema programı hazırlamış, sunmuş ve bu programlarda etkin görev almış kişilerdir. Bunlar derneğin tüzüğündeki amaçları benimsemiş ve kendi istekleriyle, tüzükteki kurallara göre üye yazılan kişilerdir. Derneğin organlarını seçerler ve bu organlara seçilirler.

Acaba yazılı basında olmayıp da sadece siteden ve/veya blogdan yazarak Sinema Yazarı olmuş kimse var mı? Ya da olunabilir mi?

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir