they live filminin uzaylılarından bir çizim

Onlar Yaşıyor, Biz Uyuyoruz

83

[ Okuma süresi tahmini 2 dakikadır ]

Yazı They Live filmi ile ilgilidir. Benzerlikler dünyanın herhangi bir yeri veya ülkesi için veya kişileri için mümkündür. Hatta evrenin yaşam olan herhangi bir gezegeni için bile… Ancak bu sadece bir film.

They Live John Carpenter’ın 1988 yapımı -artık kült- olmuş filmidir. John Carpenter filmi Ray Nelson’ın “eight o’clock in the morning” (1963) kısa hikayesinden geliştirmiş. Film sistem eleştirisi yapıyor. Bir amerikan filmi ne kadar kapitalizm eleştirisi yapabilirse, bu filmde sonuna kadar yapıyor. Filmde “uzaylı”lar var diye bilim kurgu kategorisinde sayılıyor.

Türçe ismi “Yaşıyorlar”. Türkiyede Mart 1990’da gösterilmişti. Sinemada seyrettiniz mi? Ben ya sinemada ya da video kasetçi devrinde kasetten de seyretmiş olabilirim. Hani betamax, vhs kasetlerin olduğu zamanlar. Şimdi hatırlayamadım.

Hem filmi yeniden hatırlamak hem de Türkçe görsellerini yapmak istedim. Sanırım pek yapılmamış. Veya ben bulamadım. Birileri mutlaka ikonik uzaylıları çizmiştir bizde de. Ben de naçizane çizmeye çalıştım.

Filmin içinde verilen mesajlar şahane sistem eleştirisi. Hepsi halen güncel. Kapitalizmin vahşice devam etmesi mesajları halen geçerli kılıyor. İnsanın insana ettikleri için uzaydan başka canlıların gelmesine de ihtiyaç yok.

Film’i bir çok “bilim kurgu”dan ayıran da bu özelliği. Uzaylılar “dışın dışın” savaşlarla dünyayı ele geçirmiyorlar. Zaten içimize girmiş, suyun başını tutmuş, her yere yayılmışlar. İçimizde yaşıyorlar ve biz uyuyoruz.

Onları sokakta görüyorsun. Onları televizyonda izliyorsun. Hatta onlara oy veriyorsun. Onların da senin gibi insanlar olduğunu düşünüyorsun. Yanılıyorsun. Fena yanılıyorsun.

They Live filminden…

Evet, ne çok bi çok şeye benziyor değil mi?

Seyretmediyseniz bi şans verin. Ancak 90ların filmi, o kadar da beklenti yaratmadan seyredin. Zaten ya seversiniz ya da sevmezsiniz. Şansınız %50.

Kelime Sayısı: 335 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir