polaroid fotoğraf makinası

Polaroid: Hem Fotoğraf Makinası Hem Laboratuvarı

Fotoğraf makinanızla fotoğraf çekiyorsunuz ve fotoğraf kağıdına baskılı olarak çok kısa – 1 dakikanın altında- bir sürede fotoğrafınızı alıyorsunuz. İşte bu fotoğraf teknolojilerinde zamanının devrim yaratan bir icadı idi. Adı Polaroid.

Polaroid makinalar, anında fotoğraf çekip basabilen özel kameralardır. İlk Polaroid makinası 1948 yılında Edwin Land tarafından icat edildi. Edwin Land, 3 yaşındaki kızının neden fotoğrafların hemen çıkmadığını sorması üzerine bu fikri geliştirdi. Land, kızına “Bir gün olacak” dedi ve sözünü tuttu.

İlk Polaroid fotoğraf makinası 1948 yılında piyasaya sürüldü. Makinenin içindeki küçük bir fotoğraf laboratuvarı, bir dakikadan daha kısa bir sürede siyah beyaz fotoğraf baskısı yapabiliyordu. Renkli fotoğraf çekebilen ilk Polaroid fotoğraf makinesi 1963’te yapıldı. Bugün Polaroid fotoğraf makineleri birkaç saniye içinde fotoğraf çıkarabiliyor.

Polaroid, fotoğrafçılıkta devrim yaratan bir teknoloji olarak kabul edildi. Land, “anlık görüntü” kavramını yarattı ve insanların fotoğrafla olan ilişkisini değiştirdi. Polaroid, fotoğrafçılık tarihinde devrim yaratan bir buluş olarak kabul edilir. Çünkü o zamana kadar fotoğraf çekmek için uzun süre beklemek, filmi banyo etmek ve baskı yapmak gerekiyordu. Polaroid ise sadece bir düğmeye basarak fotoğrafı çekip, kağıt üzerinde görüntülenmesini sağlıyordu. Bu, fotoğrafçılığı daha eğlenceli, pratik ve yaratıcı bir hale getirdi.

Polaroid, 1970’lerde ve 1980’lerde popüler kültürün bir parçası haline geldi. Sanatçılar, müzisyenler, modeller ve ünlüler Polaroid fotoğraflarıyla kendilerini ifade ettiler. Birçok ünlü sanatçı, Polaroid fotoğraflarıyla sanat eserleri yarattı. Andy Warhol, David Hockney ve Robert Mapplethorpe bunlardan bazılarıdır.

Polaroid markası dışında Fuji gibi markalarında bu tip makinaları oldu. Ama ismi hep Polaroid kaldı. Bu tip makina derken bunlar “instant” fotoğraf sağlayan makinalar. Bizde ki adı “şipşak” fotoğraf.

Sizin kendi Polaroid makinanız olmasa bile turistik yerlerde şipşakçıların kullandıklarını hatırlıyor olabilirsiniz. Çıkan fotoğraf kağıdını sallamalarını ve resmin/ fotoğrafın belirlemeye başlaması sihir gibiydi. Bazı kaynaklara göre Polaroid makinaların ülkemize gelişi 1985 yılında olmuş. Hatırlayanlar bilmeyenlere anlatsın. Sepya fotoğraflar kült birer sanat eseri olarak saklanır durur, hala.

Polaroid, dijital fotoğrafçılığın yükselişiyle zor zamanlar yaşadı. 2001’de iflas etti ve 2008’de üretimi durdurdu.

Ancak Polaroid, nostalji ve retro trendleri sayesinde yeniden canlandı. 2010’da The Impossible Project adlı bir grup, Polaroid filmi üretmeye başladı ve eski makineleri restore etti.

2017’de The Impossible Project, Polaroid markasını satın aldı ve Polaroid Originals adını verdi. Yeni nesil Polaroid fotoğraf makineleri ve filmleri piyasaya sürdü.

Yazı altı elemanları

13
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Bir yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir