Şehirlerin yeşil alan oranları

Şehirlerin Yeşil Alan Oranları

7.772

[ Okuma süresi yaklaşık 1 dakikadır ]

İstanbul ve Belli Başlı Şehirlerin Yeşil Alan Oranları

World Cities Culture Forum‘ un 2013 raporuna göre İstanbul’un halka açık yeşil alan (park ve bahçeler) oranı sadece %1,5.

Şehir%
İstanbul1.5
Londra38.4
New York14
Berlin14.4
Hong Kong41
Paris9.1

Gelişmeler için kaynağı takip edebilirsiniz.

52 yorum var

Yazı altı elemanları

"Şehirlerin Yeşil Alan Oranları" için 52 yorum var

Yorumları

Eline sağlık ben de emekli olursam yaşadığım yeri kimseye demeyeceğim

Haltetmişler… Bu zatların kriteri neymiş bilen var mı? Çevremizde gördüklerimiz, korular vs neymiş, bu adamlar istanbul’a hiç gelmiş mi, yoksa gugulculuk mu yapıyorlar? Bilim de yalan makinesi haline geldi. Hele gavur takımı yok mu :poop:

Linkte 154. sayfada bilgiler. İstanbul’un 2009 yılındaki oranı verilmiş bilginize..

Harun, istatistik; halka açık park ve bahçeleri kapsıyor. Yazıdaki linkte araştırma kapsamlı olarak veriliyor. Bakıver. Bildiğin başka istatistik, veri var ise bizle paylaş da herkes öğrensin.

Harun Bey, siz birde o gavurların şehir dedikleri yerlere bir gidin bakalım da yeşil neymiş görün. O zaman anlarsınız İstanbul’un içler acısı halini.

AKP’ye ve Kadi başkan’a helal olsun. İstanbul’u Londra ve Parisle kıyaslatacak bir ufuk kazandırdıkları için hepsini tebrik ediyorum. Bu durumu eleştiren arkadaşları da ayrıca tebrik ediyorum. Bunlar güzel haberler.

Bilgiler hatalı, (Türkiye hakkında yer verilen veriler için) (Sadece halka açık olan yeşil alanlar – % of public green space (parks and gardens) – için değil diğer verilerde de ciddi hatalar mevcut)

Sadece yeşil alanlar için birkaç detay;

Kaynak olarak gösterilen Urban Age’in çalışması farklı yönde. Ayrıca diğer istatistik kaynaklarına bakmanızı öneririm ki çalışmayı değerlendirebilesiniz.

Buradan bazı gerekli bilgilere ulaşılabilir;
ibb.gov.tr/pdf

Taraf gazetisinin 2012 tarihli haberine göz atmakta yarar var ;

Kabul edilebilir bir gerçek var ki halka açık alanlar yok denecek kadar az. 2002 verileri ile 2012 verileri arasında %319’luk bir artış var. Bu nokta kaçırılmamalı.

2004-2010 yılları arasında yeni yapılan 18.198.315 m² yeşil alan miktarı dikkate alınmalı. 2010-2013 yılları arasında yeni yapılan 4.342.365 m² yeşil alan ve 2016 yılına kadar inşaası bitirilecek veya hizmete açılacak alanlar ile 12m²’lik bir orana sahip olunacağı göz önünde bulundurulmalı.

İstanbul’un yüzölçümü 5.400.320.000 m² olup, ormanlık alan 2.424.200.000 m²’dir. Burdan da görülüyor ki diğer yapılması gereken bir adım ise ormanlık alanların olabildiğince halkın kullanım alanlarına dahil edilmesi.

Bu raporların ne için hazırlandığı noktasında yurt dışında bu konuda azda olsa ticari bilgiye sahip olan insanların tahmin edebileceği “tamamen duygusal” noktalarda raporlardır.

İnsanlara yanlış bilgi aktarılmamalı,
Araştıralım biraz..

Harun; bilgisayar, televizyon, cep, araba.. ‘ya gelince gavur bilimi demiyorsun ama?!

arkadaslar siz istanbulda hic park gormediniz zannederim bi de belediyenin sitesinden ornek verenler var. butun parklar çim doseli ustune iki agac kondurulmus seyler. yesil alandan kasıt AGAC hani ugruna milletin ayaklandığı seyler. Berlinde Tiergarten ya da Londrada Hyde Parkı hakkıyla gezmeye bir hafta ister.Amsterdamdaki Volkspark(ki diğerlerine nazaran ufarktır) bile sehrin cehresini değiştirir. artış martış dediğiniz de bu çim alanlar sadece. Ağaoglu Fatih ormanına goz dikmişti en son(hani içinde at kosturdugu) ama Kadir baskan sagolsun heryeri çim yaptı Fatih ormanı neymiş!

@m.yasin erdoğan gönderdiğiniz park bahçeler genel müdürlüğü linkindeki verilere göre; Toplam IBB, İlçe ve Belde Yeşil alan miktarı: 77.461.128 m²
Istanbul’un yüzölçümü: 5.400.320.000 m²

%lik hesap yaptığınızda, ki matematik biliyorsunuzdur muhtemelen.. sonuç: %1,43 !

Yahu belki basbakan yuz bin milyar agaci o yuzde 1.5luk alana dikmis. Hayir bir de baska acidan bakarsak, Hong Kong, Londra hic kalkinamamis, sehrin ucte birinden fazlasi ormanlik alan. Kimse degerlendirememis bu alanlari. Istanbul’da degerlendirilmemis bir Karadeniz kiyilari vardi, Ucuncu Kopru, Havalani derken oralardaki agaclar da yakinda kesilip binalar yapilacak.

Yasin birincisi, Istanbul iline bakiyorsun, sehre bakmiyorsun. Yukaridaki hesaplar sehirlerin uzerinden yapiliyor. Ikincisi yeni yapilan alanlari yaziyorsun. Ortadan kaldirilanlari yazmiyorsun. Oysa saglikli bir degerlendirme icin ikisi birden olmali. Benim Istanbul’da AKP doneminde etrafimda gordugum kadari ile buyuk bir yesil alan katliami yapildi, AKPli belediyeler doneminda. En acikca gozlemledigim yer Kandilli’nin arkasindaki tepelerdir. Annemin ve babamin evi orada oldugu icin orayi gozlemleyebildim. Evin etrafindaki her yer yesil alandi 10 yil once, simdi neredeyse her yere konutlar yapildi. Yeni yapilan parkin, dikilen agacin sokulenden fazla olmadigini dusunuyorum, en azindan Istanbul’da etrafima baktigimda.

Görülemeyip görmeye çalıştığımız o yeşil nokta var ya bilesiniz ki mezarlık alanları, otobandaki yeşil alanlar, içme suyu havza alanlarındaki yeşil alanlar ve orman alanlarıdır,..oralarda imara açıldı şimdi ise o kirlilik yaratan yeşil nokta kaybolacak arzuladıkları gibi kente de siyah çarşafı giydirmiş olacaklar,…ulaşamadıklarına ulaşabilmek için,…bu arada istanbul’un neresinde park alanı var bunu bilen ve envanterini bütünde tutan merci de yok,..özel şirketlerin,.ilçe belediyelerin ve diğerlerinin elinde parça parça,..

Ben Londrada yasiyorum ve her sokagi dondugunde ,ya , Squire denilen kocaman bagceler , yada ikinde gezebilecegin parklar var,, kisa her yer yemyesil, gecen az Istanbulda dolasirken , hungur hungur agladim, her sey katledilmis, ikitane gostermeli , koru ve park var, yada alsfat kenarlina gostermelik, yesillikler konmus.. Akp liler efsunlamis, onlara ne desen, hasa!!! derler.

Valla bende Londra da yasiyorum ve bir parkda (hampsted heath) dag bisikleti idmani bile yapabiliyorum oyle diyim. parka asfalt dokemk gibi bir manyakligimizda var tabi bizim. Birde cimlere basma yasagi gibi seyler.. hey gidi

Bu raporu Ray Charles mi hazirlamis ? Gorme ozurlu mu bunlar…. New Yorkta yasayan biri olarak İstanbulda daha cok yesil alan var bence…. New Yorkta 8 kopru 4 tunel ve milyonlarca binaaa…. İstanbulumuza haksizlik edilmis yine …..

@yasin, ormanlık alanları halkın kullanımına, park bahçe sınıfına aldığımızda, oraların üstünde de bi imar baskısı ortaya çıkacak. Bunu Ağaoğlu’nun Maslak projesinden görebiliyoruz kolaylıkla. Ki o alanların adı üstünde, orman. Park ya da bahçe değil.
İkincisi burada bahsedilen de halka açık yeşil alanlar. Her tarafa yapılan çimler ya da gidiş gelişli yolun ortasına dikilen fidanlar bu kapsama girmiyor. Onlarca, hatta yüzlerce bina arasında iki binanın alanına bile sahip olmayan, ağaçtan yoksun parklarımız var bizim. Bir de nereye baksan bina. Bu konuda Almanya örnek alınabilir aslında. yanaşık düzen binalar yerine tekil binalar ve aralarında geniş geniş yeşil alan ve bahçeler.
Sizin mantalitenizde mezarlıklar bile yeşil alan kategorisinde değerlendirilebilir.
Yeşil alanların çoğaltılması ise ormanların kullanıma açılması ile değil, tam tersine kullanılmayan, atıl olan kamu binası arazilerinin satılmak yerine kamuya yeşil alan olarak kazandırılması ile olur. Mesela Zeytinburnu’ndaki eski askeri arazi. 4.2milyar liraya satılmış ve üstüne 225bin metrekare bina yaptırılacak. Bu mudur yani yeşilci olmak?

10 yılda dikilen 2,5 milyar fidan hele bir büyüsün noktadan halkaya geçeceğiz 🙁

kıyaslama: Nationalstadtpark, Stockholm: 27 km² * Sutton Park, Birmingham; 9,0 km² * Bois de Boulogne, Paris: 8,4 km² * Phoenix Park, Dublin: 7 km² * Eilenriede, Hannover: 6,5 km² * Wiener Prater: 6 km² * Golden Gate Park, San Francisco: 4,1 km² * Central Park, New York: 3,4 km² * Großer Tiergarten, Berlin: 2,1 km²

yaşam kalitesinde en önemli faktörler: toplu taşıma aracların yaygınlığı ve altyapısı(infrastruktur), Parklar ile Yeşil Alanları kent insanı için, alım güçü, emniyetli olması, hastane ve eğitimi üniversiteleri, kaliteli Şehir Suyu…en iyi şehir suyu Viyana dadır! İşsizliğin düşük olması, Ekolojik ve Cevresel Sorunları hassas davranan cöp ve kanalisasyon ve arıtma ile atık suların olmayışı örneğin…TEMİZ Şehir havası olması…kültürel Atraktionları Tiyatro vs..bunlar bir kenti yaşam kalitesini yükseltiyor..

İstanbulu kır kökenliler ele geçirince köklerinin geldiği tarlaları komleks kabul edip medeniyetlerini pek özendikleri betonla kanıtlama telaşına düştüler. sanırım o yüzde 1.5 ta mezarlık yeşilidir

saçma bir oran 3 sene istanbulda yaşamamış olsam inanırım belki:) kent alanındaki park bahçe oranıdır muhtemelen ama bizim şehirlerimizde genel olarak öyle bir yapılaşma var..

Verilere inanmayanlar açsın googlemapten uydu görüntülerinden şehirlerin uzaydan görünümlerine baksın neresi yeşil neresi gri(yerleşim) kendi gözleriyle görsün, istatistiklerin doğruluğundan %99 eminim.Hata payı %1 de olsa vardır oda İstanbuldadır daha düşük olduğu kanaatindeyim.

çizimde oranlar yanlış. Bir cetvelle ölçseydi bari. Yeşil alanlar istanbul hariç daha büyük olmalı

Değerleri bilemem ama grafik hatalı. Oranlama sanırım çap üzerinden yapılmış. Dairenin alanı çapın karesi olduğundan oranlar bozulmuş. Örneğin Hong Kong için yeşil alan oranı %41 yazıyor ama grafikte yeşil dairenin bütüne oranı %17 gibi görünüyor.

Vay anasını sayın seyirciler, Yabancı araştırmacılarda sıkmak beleş, yayınlayıp AK Parti’ye laf soktum rahatlığını yaşamak paha biçilemez sanırım @sunipeyk.

İstanbul’da yeşil alan konusunu bilmeden yorum yapmak çok yanlış bir durum.

link

Bende 1990 yılında geldim İstanbul’a, taşındığımız ilçe ormanlar dışında tamamen keldi. İlçeye ormanın tepesinden baktığında bildiğin çöl rengini andırıyordu. Şimdi ise oldukça yeşil. Hala yeterli değil ama önceki haliyle kıyaslandığında aradaki farkı görmemek imkansıza yakın.

İsa Koç, kaynağın verileri nerden aldığını link te bulabilirsin. Hepsi resmi Türk kaynakları. Laf sokmak vesaire yok. Gerçekler var.

istanbul’un bu kadar az yeşil alan olmasına şaşırdım. resmi kaynaklar ne diyor? bilgisi olan? teşekkürler.

belediyeden arkadaşlar baya ilgilenmişler haklarını yemeyin şehrin son kalan ormanınıda bi talan ediversinler yahu bunlar kent ormanı diye tutturmuş denizi doldur ağaç dik otaban kenarları gülledikmi haaa laleleride saymak lazım milyonlarca lale biz onu eklemedigimiz için %1.5 çıkıyo şehrin %50 si lalee talan edildi talan katliam agaoguları baba ogulları şehrin mimarları dikin bakalım residanslarınızı kulelerinizi

Ormanı yeşil alandan saymamak da ilginç tabi. Maksatlı bir algı yönlendirme var gibi. Sanki İstanbul’da hiç oksijen kaynağı yokmuş gibi bir hava esiyor yazıda. Google Maps’den bakınca İstanbul gayet iyi görünüyor. Artık bu bilimsel araştırma kılıklı laflara inanmak için çok saf olmak lazım.

Aslında yorum yapmaya bile gerek yok. Park isimlerinden yola çıksak dahi mesele ortada hydepark,central park, istanbulda ne var?

Halka açık kavramı nedir? İlla central park gibi etrafı gökdelenlerle çevrili bir yeşil alan mı arıyoruz? Son derece saçma bir bilgi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir