Teknoloji ilerlerken niye bunları hala biz yapıyoruz?

Ya evet. Acayip ilerliyor. Sürekli yeni bir şeyler icat ediliyor. Telefonun, televizyonun en incesi yapılıyor. Akıllı evler her geçen gün daha fazla yazı konusu oluyor.

En bilineni bir uygulama ve biraz cihaz ile elektrik ampullerini idare et, sen eve gelmeden klima çalışsın, biraz daha gelişmiş olanlarda ısınma/kombi ayarları ve parmak izi veya göz retinası ile kapıyı aç/ kapa gibi işler.

Ha bir de akıllı tuvaletler geliştirenler var ama o iş pis biraz, hiç girmeyelim en iyisi.

Neyse. Bu mudur, yani?

Ev işlerini kim yapacak?

Ev işleri, ev işleri. Hiç bitmez ev işleri.
Tüm gelişmelere karşı ev işlerini kim yapıyor? Yardımcısı/ hizmetçisi olanları saymıyoruz. Biz yapıyoruz.

Çamaşırlar;

Tamam çamaşır makinası var. Çamaşırları makinaya yıkatıyoruz. Ancak makinaya koy. Deterjan koy. Yumuşatıcı koy. Yıkama bitsin. As. Yok eğer kurutucu makinanız var ise ona aktar. Ya da hadi hepsi içinde olan bir makinanız var. Tamam yıkama bitti. Çıkart, hepsini. Topla.
Sırada ütü var. Ütüler de çok gelişti. Makina gibi olanları bile var. Ancak yine de siz yapacaksınız. Buyrun. Gitti saatler. Sonra ütülü eşyaları dolaba yerleştir. Gömlekleri, pantolanları as. Çorabı, donu, fanilası… yerleştir.

Yemek konusu;

Dışardan söyleyip kolaya kaçmak yok. Evde yemek yapacağız. Öyle hazır bir şeyler alıp, fırında, mikrodalgada yapmak da yok. Burada teknolojinin bir yardımı var mı? Var ama çok sınırlı. Yıllardır işlevi pek değişmeyen ocaklar, fırınlar, mutfak robotları. Soğanı doğramayız belki artık. Ama kabuklarını soyacağız. Çürük mü, sağlam mı bakacağız. Hadi patatesi kabukları ile yiyelim. Yine de iyi yıkamak gerekiyor. Yıkamasını sağlayacak bir cihazımız bile olsa, sepetten patatesleri alacağız, yerleştireceğiz. Ooo çok uzuyor gene işler. Daha soğanı, patatesi geçemedik. Oysa, malzemeleri bir yerden vereceğiz, öbür taraftan bize istediğimiz yemeği çıkaracak bir cihaz arıyoruz. En azından temel bazı yemekleri, çorbaları yapacak bir cihaz. Çok akıllı olmasına gerek yok.

Peki bulaşıklar konusu?

Bulaşık makinalarımız var. Velakin tüm bulaşıkları bizim yerleştirmemizi bekliyor. Ki bu da oldukça yetenek gerektiren bir iştir. Bir çoğumuz çok iyi bulaşık makinası yerleştirdiğini söyler. Neyse, tamam. Yıkadık bulaşıkları. Yani makina bizim yerimize yıkadı. Acayip, yıkdaı, süper yıkadı falan. Sonra? E yerleştirsene bari içindekileri yerlerine. Yook. Onu da biz yapacağız. Gitti, dakikalar.

Genel ev temizliğine

ise hiç başlamayalım. Odalar, salon, mutfak, tuvalet, banyo. Köşe bucak, yüzlerce detay girer işin içine. Ha en azından toz almayı halledebilselerdi. Akıllı ev, süper teknolojil bir alet evin her yanının tozunu alabilseydi.

Of, of. Yok, yok. Her işi gene biz yapıyoruz. Ya da parasını verip bir yardımcıya yaptırıyoruz.

Sonuç

Süper teknolojik aletler yapılsın tabii. Ama bize esas lazım olan; Biraz akıllı robotlar, androidler sanırım. Çok akılllı olmasınlar da, dünyayı ele geçirmesinler, diye diyorum. Ya da geçirsinler bakalım. Biraz da onlar çeksin.

Yazı altı elemanları

105
Etiketler:
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Bir yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir