kornette vanilyalı dondurma topu ile dondurma ikonu

Vanilyalı Dondurma

27

Kaymaklı dondurmayı sevmem. Vanilyalı dondurmayı severim. Bir dondurmacı vanilyalı dondurma yapmıyor veya yapamıyorsa benim için tam bir dondurmacı değildir. Elbette çok subjektif bir yargı benimki. Çok güzel çikolatalı yapanları da var, vanilyalı yapamayıp. Ama yanında bir top vanilya olmayınca hep eksik işte.

Eskiden daha fazla dondurmacı vanilyalı dondurma yapıyordu. Pahalılıktan herhalde şimdilerde çok çok azaldılar.

Ben dondurmacıya önce “Vanilyalı var mı?” diye sorarım. Büyük çoğunluk var der. Büyük çoğunlukla da yoktur. Kaymaklıyı vanilyalı zannederler. Değildir. Bir çok pastane ve dondurmacı ve de çalışanları farkı bilmiyor.

Bir de tersleniyorlar bu vanilyalı işte aynı şey diye. Kaymaklı dondurma yemek istesem soğuk süt ile bisküvi yerim, benim için aynı şey.

Önünde kuyruk olan bir çok “meşhur” dondurmacılar da bile vanilyalı yok. Çok yazık. 20, 30 çeşit dondurma var, vanilyalı yok. Bu hem İstanbul hem tatil yörelerinin bazılarında geçerli. benim bildiklerimde tabii. Yer ve isim verip kendilerini rencide etmek istemem. Ben onların dondurmalarını yemem. Hele kaymaklıyı “vanilaylı” diye iddia edenlerinin hiç bir dondurmasını tatmam.

Vanilyalı yoksa dondurmacı değildir benim için.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir