Biçim 
kesme işareti, trailing slash

WordPress Void öğelerde sondaki eğik çizgiyi kaldırmak için kod

Oldukça uzun süre sitenin geçerli kodları olması için elimden geleni yaptım. Bazı bazı boş verdiğim ve uğraşamadığım zamanlar oldu, tabii. Çünkü WordPress kendi kendine bir şeyler ekliyor, ben de değiştiremiyorum, düzeltmek için gerekli kodu bulamıyorum, bulamıyordum vesaire.

Elbette ara ara yine sitenin kodlarını validator.w3.org üzerinde doğrulama kontrollerini yapmaya devam ettim.

En son Void öğelerde sondaki eğik çizginin etkisi yoktur ( Info: Trailing slash on void elements has no effect and interacts badly with unquoted attribute values ) uyarıları çıkıyordu. Sitenin head kısmında WordPress eklediği void elementlere bu eğik çizgiyi (kendi kendine kapanan) ekliyor. Bunu engellemek için bir WordPress fonksiyon kodu bulmak için tüm interneti aradım epey zamandır. Bulamamıştım. Ve yapay zekaya sorayım dedim. Hem de yarı ingilizce yarı türkçe olarak sordum.

Şu şekilde; “head kısmındaki void elementlerin trailing slashlerini kaldıracak bir wordpress function kodu yazar mısın?” sordum. Evet biraz ucube bir şekilde sormuş oldum ama, ne yapayım.

Önce google gemini’ye sordum aistudio.google.com üzerinden. İki kod yazdı, olmadı. Sonra Microsoft Copilot’a sordum. Onunki oldu. Yazdığı kod aşağıda. WordPress function dosyanıza ekleyeceğiniz kod;

function remove_void_element_slashes() {
  ob_start(function($buffer) {
    // Void elementlerin sonundaki slash'leri kaldır
    $buffer = str_replace(' >', '>', $buffer);
    return $buffer;
  });
}

add_action('get_header', 'remove_void_element_slashes');

Kod yazmayı bilenler veya WordPress’i fonksiyon yazma düzeyinde bilenler için belki çok basit ve kolaydır. Bilemiyorum. Ben yazamıyorum, Copilot AI yazıyor. Ve uzun zamandır web uyarı çıkan sitemin web standartları doğrulaması yeniden sağlanmış oldu. “Document checking completed. No errors or warnings to show.” (Belge kontrolü tamamlandı. Gösterilecek hata veya uyarı yok.)şeklinde günü bitirdim.

Ne kadar mutluyum anlatamam. Umarım sitenin başka yerlerini bozmamışımdır. Site kodlarının tam web standartlarına uygun olmasını ve doğrulamada uyarı çıkmasından gıcık olanlar, benim gibi, alsın kullansınlar.

25
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir