sp grid v11.1 için sp grid yazısı, versiyonu ve sunipeyk ikonu

SP Grid V11.1

76

[ Okuma süresi tahmini 3 dakikadır ]

Sitemin yeni bir tema güncellemesi ile karşınızdayım. Birazdan fazla değişiklikler oldu. Görünüş olarak değil belki ancak arka plan kodlarında. Bu yüzden V11, 11’inci versiyona geçmiş olalım.

Bir önceki güncellememiz SP Grid V10.5 üzerinden 4 ay geçmiş.

SP Grid V11.1 için yaptıklarım

Öncelikle link bağlantı altı çizgileri bir tık kalınlatıştırdım, css ile.

Benzer yazıların grid kodlarında css üzerinde iyileştirme yaptım.

Blockquote elemanını css ile sadeleştirdim.

Instagram’ın Threads ugulaması için WordPress yazıları paylaşma düğmesi ekledim.

Bluesky için de WordPress yazılarını paylaşma kodu üretip, düğmesini ekledim.

Paylaşma kodlarında biraz bozukluk çıktı. Bu yazıların altındaki tüm paylaşma düğmelerinin php kodlarında da iyileştirmeler yaptım. Böylece Web Standartlarına uyumlu hale geldiler. Şu an sorunsuz ve doğrulama uyumlu çalışıyorlar.

WordPress ve Jetpack’in sormadan, biz istemeden kendi kafasına göre siteye eklediği bazı şeyleri kaldırdım ve/ veya koşullu hale getirdim. Bunu temanın function dosyasında yapıyoruz. Onların yüzünden bu dosya şişiyor mama yapacak bir şey yok. Bu kapsamda aşağıdakileri yaptım;

Ve en son olarak WordPress Void öğelerde sondaki eğik çizgiyi kaldırmak için kod’u Microsoft Copilot ai‘ına yazdırdım. Ve Web Standartları doğrulama servisi ile kontrol ettim. Sorunsuz çalıştı.

Böyle bir süredir Web Standartları doğrulamasında hata ve/ veya uyarı veren sitenin kodları tamamen uygun hale geldi. Sıfır hata ve uyarı. Yani yine, yeniden sitenin html kodları web standartlarına göre geçerlidir.

Bazı sayfa ve yazıların kontrolünde maalesef yine Web standartlarına uyumsuzluklar çıkabiliyor. Ancak onların hemen hepsi ya WordPress ya Jetpack kaynaklı. Bir de Gravatar kodunda yine kesme işareti sorunu var. Şimdi onun üzerinde çalışıyorum.

Ek: Avatar/ Gravatar, hr elementi ve input içindeki gereksiz kesme işaretlerini de ( trailing slash) kaldıran kodları Copilot‘a yazdırdım ve function dosyasına ekledim. Arşiv sayfasının altında değiştirilme tarihinin sayfanın güncellenmesi ile değişmesi kodunu da Copilot yazdı ve ekledim.

Sitenin CSS dosyası da CSS seviye 3 olarak doğrulanmaktadır. Tamamen geçerli kodlardan oluşmaktadır. Ancak yine yazı ve sayfalara gelince WordPress ve Jetpack’in eklediği cssler yüzünden hata ve uyarılar çıkıyor. Bu dosyalara herhangi bir müdahele etmem mümkün değil geçerli kod haline getirebilmek için. Yavaş yavaş onların düzeltemelerini bekliyoruz.

Kelime Sayısı: 495 5 yorum yapılmış

Yazı altı elemanları

"SP Grid V11.1" için 5 yorum yapılmış

Yorumları

Evet üstadım, SP Grid V11.1 ‘a geçişi nasıl yapacağım? Teşekkür ediyorum.

SP grid açık bir tema değil maalesef! Sadece css kodlarını çekip isterseniz kullanabilirsiniz, ama bir tema için yeterli olmaz. Üzgünüm.

Üstadım, teşekkür ediyorum açıklamanız için. Saygılarımla…

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir