anti AMP ikonu

AMP Sayfalarını Kaldırdık

288

Okuma süresi: Yaklaşık 2 dakika.

Google AMP projesini WordPress’de de destekliyor biliyorsunuz. Resmi bir WordPress AMP eklentileri de var. Biz de bu site için kullanıyorduk. Konuyla ilgili yazılarımız da var. WordPress Postlarınız için Google AMP Sayfası Ekleme, WordPress AMP Eklentisi Sayfaları da Desteklemeye Başladı gibi. Onlar şimdilik dursun.

Ancak artık sitemizde AMP eklentisini kullanmıyoruz. Sayfaların, postların AMP versiyonunu yapmıyoruz. Sitenin Google arama sonuçları etkilenecek mi? Bilmiyorum. Çok da umursamıyorum.

Google’ın AMP sayfaları konusunda istek ve değişiklikleri bitmek bilmiyor. Hatta Google’a göre sitelerimizi sadece AMP olarak yapsak en iyisi. Ama yok öyle şey.

Sunipeyk.com’un sayfa, site hızı AMP sayfalarından iyi. Yapı olarak zaten iyi. WPHandle’a geçince teknik olarak da çok iyi bir yere geldi. Ee Google’ın keyfine sürecek yağımız da yok. Zaten ne kadar site AMP kullanıyor derseniz, bu kaynakta ki (AMP Market Share) rakamlar ne? Tam anlamadım. Bir de bu kaynak var (Usage statistics and market share of AMP) ki AMP kullanımı için binde 1 diyor. Ha neye dayanarak diyor, işte bir grafik vesaire koymuş işte. Neyse çok önemli değil bu kaynakların verilerinin doğruluğu, şimdilik. Niye? Çünkü AMP sayfaları gerçekten çok kullanılıyor olsa, Google sayfa sayfa, PR Pr ilan eder, her yerde istatistikler uçuşurdu. Bütün teknoloji siteleri uzun uzun yazarlardı.

O günler gelirse, biz de yeniden ekleriz belki AMP sayfaları. 😛

Sonuç

Elveda AMP Projesi. Google’da yine bildiğiniz gibi proje kapatmayı sever. Google+’ı kapatacak olan AMP biraz yük getirirse anında siler, kesin. Yani baktı kimse Google’ın istediği kadar ilgilenmiyor, haydi yallah çöpe.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir