dandy sakız logosu 1972

Dandy Sakızları

Dandy sakızları veya Dandy cikletleri ya da çıktığı yıllarda kendilerinin de yanlış olarak yazdıkları gibi Dandy çikletleri. Bu yazı kendi minik anılarımın mini, kısa postu.

1972 yılında çocukları anında yakalayan bir sakız markası çıktı. Dandy. İsmi yabancı, havalı. Diğer eski sakızlardan başka bir yerde duran bir ciklet!

Ankaranın yukarı ayrancısında, bir yokuşun başında 2-3 apartman yanyana. 8-10 kızlı erkekli aynı yaşlarda çocuğuz. Dandy diye bir sakız çıkıyor ve bakkallara geliyor. Hemen bir kampanya ile geliyor; Vahşi Hayvanlar ve Kuşlar ansiklopedik serisi 1. İnanılmaz şekilde çabuk yayılıyor. Her çocuk sakız daha doğrusu kartların peşinde. Parayı olduğu gibi Dandy sakız kartlarına veriyoruz. D-A-D-N-Y harflerini tamamlayan gidip hayvan resimlerinin boş, ancak altında ilgili bilgilerin bulunduğu ansiklopedi kitapçığını bedava alabiliyor. Çok zor değil DADNY harflerini bulmak ama çok kolay da değil. N harfi zor bulunuyor. Ansiklopedinin basımını sanırım N harfine göre planlamışlar. Yine de hepimiz harfleri tamamlıyoruz ve gidip kitap-ansiklopedilerimizi alıyoruz. Hem de bedava. O zamanlar için bize muhteşem geliyor tabii.

İçleri boş. Başlıyoruz elimizdeki hayvan kartlarını yapıştırmaya. Ve ansiklopedilerimiz dolmaya başlıyor. Ancak o da ne? Bazı kartlar kimse de yok. Bulunmuyor. Kartları hatırlayanlar veya hatırlamak isteyenler vahşi hayvanlar ve kuşlar dandy sakız kartları müzayede linkinden bakabilisiniz. Zor bulunan kartlardan ilk aklıma gelen Tukan idi. Bu kuşun kartı en zor bulunanlardandı. Çok iyi hatırlıyorum, Tukan diye bir kuşun olduğunu bu şekilde öğrenmiştim. Diğeri de Çita idi. Hatta en zor bulunan çitaydı. Çoğu kişin ansiklopedisi çita yüzünden eksik kalmıştı. Bende var mıydı? Hatırlayamadım. Ama eksiklerim olduğunu hatırlıyorum. 100 hayvandan kaçını tamamlamıştım acaba?

Sonra sıkılıp neye sarmıştık, mahallecek? Çok uzun, çok çok uzun yıllar önce. Nereden hatırlayayım? Belki hatırlarım. Hatırlarsam yazarım.

Dandy sakızlarının Türkiye macerasının kısa özetini ise wiki İntergum altında görebilirsiniz. Herhangi bir kaybolma olmasın diye oradan alıntı ile buraya da yazayım.

Dandy Sakız ve Şekerleme’nin kısa hikayesi

Dandy Sakız ve Şekerleme 1972 yılında Dandy (Dansk Tyggegummi Fabrik) Danimarka merkezli bir sakız şirketini nlisansı ile faaliyete başlamış. Permatik ve Perma Sharp’ın da sahibi olan Jak Amram tarafından kurulmuş. 1989 da işbirlikleri bitmiş. Türkiye Dandy İntergum olarak devam etmiş. Uluslararası Dandy şirketinin hikayesi başka şekilde devam ediyor.

Sakızın tadını ise hatırlamıyorum. Daha doğrusu şekerli sakızların ilk yılları olması lazım Dandy’nin çıktığı 72 yılları. Belki de ilk şekerli sakızdır, Dandy. Bu sebeple harika gelmiştir kesin tadı ama ben hatırlamıyorum.

86
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir