Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ikonu

Dünyanın En Pahalı Pasaportu

35

[ Okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır ]

Dünyanın pahalı pasaportu hangisi? İşte bu post bunların bu tarih itibariyle cevabını veriyor.

Hemen baştan söyleyelim, dünyanın en pahalı pasaportu bizim ki: Türkiye Cumhuriyeti pasaportu. Evet kaynağımızın listesinde bizden pahalı iki ülke pasaportu daha var ancak, site pasaport ücretlerini ortalama gelire göre de değerlendirdiği için, bizim pasaportumuz en pahalı çıkıyor, maalesef.

Zaten kaynağa baktığınızda en üstte “Flaş haber” olarak veriyorlar. Eğer silinirse diye aşağıya orijinal alınıtısını ekleyeyim.

Breaking News
Turkish newspapers report a 122% increase in Turkish passport fees. A 10-year passport is now at a whopping $202 in 2023, which makes the Turkish passport, compared to the average national income, THE MOST EXPENSIVE PASSPORT.

Flaş Haber
Türk gazeteleri, Türk pasaport harçlarına %122 zam yapıldığını bildirdi. 10 yıllık pasaportun fiyatı 2023 yılında 202 dolardır ve bu da ortalama milli gelire kıyasla Türk pasaportunu EN PAHALI PASAPORT yapmaktadır.

Nasıl oldu? Son pasaport zamından sonra oldu tabii. 2019 yılında Ülkelerin Pasaport Ücretleri yazımızda zaten en üst sıradan dördüncüydük. O zaman da 180 dolar olan ücret şimdi 202 dolar olmuş. Kaynağımız; Global Passport Fees 2023.

Aşağıda tablo olarak en ucuz 3 ülke ile en pahalı 3 ülkeyi de verelim.

ÜLKEÜCRET($)
Arjantin10
İran10
Vietnam10
Türkiye202
Avustralya230
Lihtenştayn264
Diğer ülkeler yine liste halinde kaynağımızda var. Merak ettiğiniz ülkelere bakabilirsiniz.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir