meta, instagram'ın threads uygulamasının ikonu

Threads: Meta’nın Yeni Uygulaması

Meta, yani eski bildiğimiz adıyla Facebook yeni uygulamasını bugün itibariyle açtı. Uygulama bir süredir bekleniyordu. Bu hamlenin özellikle Twitter’a karşı olduğu sanılıyor. Hepimizin bildiği gibi Elon Musk sahipliğinde Twitter her gün bir başka garabete sahne oluyor. Bu sebeple zaten başka bir platform arayışında olan bir çok Twitter kullanıcısı var.

Alternatiflerden biri de bluesky idi. Ancak o çok yavaş ilerliyor. Davetiye ve beta olarak beklenen atağı henüz yapmadı/ yapamadı. Bluesky hesabım yazım.

Threads in sitesi threads.net. Oradan Threads iOS ve Android uygulama mağazalarından indirilebilir. Doğrudan bağlantıları aşağıda;

Threads uygulama mağazalarında “Threads, an Instagram app” tanımlanmış. Sanırım şimdilik Instagram hesabı olmadan Threads hesabı da açılamıyor. Threads’in üst tarafın instgram ikonu ile Instagramın üst tarafında Threads ikonu haricinde bir entegre de görünmüyor. Bu ikonlar da tıklandığında sizin Threads veya Instagram hesaplarınız gidiyor, o kadar.

Threads üyeliğinizi açarken, Instagram takiçilerinizi takip etmek istermisiniz diye soruyor. Hepsini hemen takip edebiliyorsunuz. Yeni bir başlangıç isterseniz, o adımı geçebiliyorsunuz da.

Sunipeyk’i Threads uygulmasında da takip etmek isterseniz: @sunipeyk

Web arayüzü var ancak sadece kişilerin post ve yanıtları görünüyor. Web arayüzünden post girişi veya yanıt henüz çalışmıyor. Bildiğiniz gibi instagramın web arayüzü de çok sonra gelmişti.

Ancak o da firefox tarayıcı da da çalışmıyor. Herhangi bir kullanıcının hesabını web tarayıcından girdiğinizde sadece Threads ikonu ve altta meta yazan beyaz bir sayfa çıkıyor. Düzeltme: Firefox tarayıcımda Facebook engelleyici bir eklenti var. O engel oluyormuş! Site bazında izin verince düzeldi.

Çok genel olarak Threads biraz aceleye gelmiş gibi. Bazı eksikleri var. Yola çıkalım eksikleri yolda hallederiz, Twitter’ın zafiyetini fırsata çevirelim hamlesi gibi bariz. Threads bir çok – tam kaç tane bulamadım daha, bulunca eklerim – ülkede açıldı. ABD, İngiltere var, ancak Avrupa EU ülkeleri yok. Avrupa Birliği ile Facebook çatı şirketi Meta arasında durum düzelmiş değil. Avrupa Birliği vatandaşlarını verilerinin korunmadığını düşüyor ve Meta’ya Facebook, Instagram gibi Meta şirketlerinden dolayı 1,2 milyar euroluk ceza kesmiş idi. Bu konular netleşmediği için Threads henüz 27 Avrupa Birliği ülkesinde açık değil(miş). Avrupada olup kurmamadığınızı yorumlara yazarsanız sevinirim.

Tek güzel tarafı Friendfeed‘i bilenler hatırlayacaktır; anasayfanızda herkesi görüyordunuz ve altına yorumlar gırla gider idi. Takip etmek zorunda değildiniz. Biraz o kısım aynı gibi geldi. Tabii web arayüzü olmadığı için benzerlik sınırlı. Zavallı friendfeed mobil uygulaması olamadan satılmıştı.

Threads 7 saat içinde 10 milyon hesaba ulaşmış. Instagram hesabınız ile kolayca Threads hesabınızı açabilmenizin etkisi de olsa, esas sebep bir Twitter alternatifi olarak sunulmasındandır bence.

37
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir