falsh gordon ikonun olduğu bir gordon kitap kapağı

Flash Gordon Çizgi Romanları: Tay Yayınları’nın Unutulmaz Serisi

33

[ Okuma süresi tahmini 4 dakikadır ]

Ben unutmadım en azından. Eminim unutmayanlar vardır daha.

Flash Gordon, bilim kurgu türünün en ünlü ve sevilen çizgi roman kahramanlarından biridir. 1934 yılında Alex Raymond tarafından yaratılan Flash Gordon, uzay maceralarıyla okurları büyülemiştir. Flash Gordon, ilk olarak Amerika’da gazete şeritlerinde yayınlanmış, daha sonra dergi, kitap, film, televizyon ve video oyunu gibi farklı medyalarda da yer almıştır.

Flash Gordon, Dünya’yı yok etmek isteyen Mongo gezegeninin zalim hükümdarı Ming the Merciless ile mücadele eden cesur bir kahramandır. Yanında sevgilisi Dale Arden ve bilim adamı Dr. Hans Zarkov vardır. Flash Gordon, Mongo’nun farklı bölgelerini ve orada yaşayan ilginç ırkları keşfederken, Ming’in planlarını bozmak için arkadaşları Prince Barin ve Prince Vultan gibi müttefikler edinir. Flash Gordon’un karakteri, Alex Raymond’un Edgar Rice Burroughs’un John Carter of Mars romanlarından ve Philip Wylie’nin When Worlds Collide romanından esinlenerek yarattığı bir uzay maceracısıdır.

Türkiye’de ise Flash Gordon çizgi romanları, GORDON adı altında, Tay Yayınları tarafından 1975 ile 1985 yılları arasında Türkiye’de yayınlanmıştır. Tay Yayınları, Flash Gordon’un orijinal maceralarını Türkçeye çevirmiş ve okurlara sunmuştur. Çevirmenler arasında Sevin Okyay, Ümit Deniz ve Ertuğrul Edirne gibi isimler vardır. Tay Yayınları’nın Gordon çizgi romanları, orijinal Amerikan baskılarının renkli ve siyah-beyaz karışımı bir versiyonudur. Çizgi romanların kapakları genellikle renkli, iç sayfaları ise siyah-beyazdır.

Tay Yayınları, 1970’li ve 1980’li yıllarda Türkiye’de çizgi roman yayıncılığı yapan bir şirkettir. Flash Gordon’un yanı sıra Mandrake, Fantom, Zagor, Kızılmaske gibi popüler çizgi romanları da Türkçeye çevirmiş ve yayınlamıştır. Gençlik mecmuaları adı altın çok da paramızı aldı. Hepsi de helal olsun, bana/ bize unutulmaz bir çocukluk yaşattı, o çizgi romanlar. Sağolsunlar.

Gordon 10 yıl boyunca yayınlamıştır. İlk seri 104 ciltten oluşmuştur görünüyor. Bu konuda kesin bilgi yok ancak Nadir Kitap’da 4 eksikle 100 Gordon cilt satışta. Kaynak olarak orasını verebiliyorum. İkinci seri ise 50 albüm. O Gordon serisi de Nadir Kitapta satışta. Tarih olarak da 1982 verilmiş.

Bu ciltlerde, Flash Gordon’un Alex Raymond, Mac Raboy ve Dan Barry gibi farklı çizerlerin elinden çıkan hikayeleri yer almaktadır.

Hatırlayanlarınız var ise bu çizgi romanlar haftalık veya 15 günde bir çıkardı. Her hafta beklerdik. Hemen gazete bayiine koşardık. Bu güzelim eserleri epey biriktirdik. Ancak büyük çoğunluğumuz aile zoru ile bu serileri atmak zorunda kaldı. O zamanlar aileler bu “neşriyatı” değerli bulmuyorlardı. Bizler ise çıkan her resimli romanın, çizgi romanın peşine düşüyorduk. Değiş tokuş yaptıklarımız oluyordu ancak, satın alıp sahip olmak öenmli bir duygu idi, hatırladığım kadarıyla.

İste GORDON, tüm çizgi romanların içinde en sevdiğim idi. Bilim kurgu sevgimin ilk tohumlarının sebebidir kendisi. Bir tane bile bulup alıp, edinirseniz çizimlere hayran kalacaksınız. Bir tam macera bulursanız çok da seversiniz, kesin.

Kitap kolilerimin içinde sahaflardan bulup aldığım bir kaç tane orijinal Gordon olması lazım. Ancak tüm sevgime rağmen, bu sıcakta çok üşendim kolileri açıp, karıştırmaya. Üzgünüm.

Kelime Sayısı: 577 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir