Biçim 
starship troopers kaskı, orijinalinden yapılmıştır

Robert A. Heinlein ve Yıldız Gemisi Askerleri

Robert A Heinlein, bilim kurgu türünün en önemli yazarlarından biridir. Heinlein, 1907-1988 yılları arasında yaşamış ve 50’den fazla roman, öykü ve deneme kaleme almıştır. Heinlein’ın eserleri arasında en çok tanınan ve tartışılanlardan biri de 1959 yılında yayımlanan Yıldız Gemisi Askerleri (starship troopers) adlı romandır.

Bilim kurgu yazarı olarak tanınmasına rağmen, Heinlein aslında bir deniz subayı, bir siyasetçi, bir mucit ve bir mühendisti.

Heinlein dört defa daha Hugo Ödülü kazanmıştır. Bunlar elli yıl sonra geriye dönük verilen “Retro Hugo” ödülüne sahiptirler. Üç tanesi ilk Retro Hugo ödüllerinden ve sonuncusu da en son verilen ödüllerdendir.

Heinlein ayrıca, Science Fiction Writers of America‘nın hayat boyu başarı için verdiği Büyük Usta Ödülü‘nün de ilk sahibidir.

Robert A. Heinlein, Isaac Asimov ve Arthur C. Clarke ile birlikte bilim kurgunun üç büyüklerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Heinlein, 1982 yılında yazdığı Cuma romanında, biyolojik olarak geliştirilmiş bir kadın ajanın maceralarını anlattı. Bu roman, cinsellik, insan hakları ve yapay zeka üzerine ileri görüşlü fikirleri içeriyordu.

Yapay Zeka’nın (AI) çizdiği en iyi Starship Troopers – Yıldız Gemisi Askerleri olabilir. Kaskları filmdekileri çok benzedi.

Yıldız Gemisi Askerleri- Starship Troopers

Yıldız Gemisi Askerleri, insanlığın uzaylı ırklarla savaştığı bir gelecekte geçer. Kitap, askeri eğitim, savaş etiği, vatandaşlık hakları ve siyaset üzerine derinlemesine bir bakış sunar.

Yıldız Gemisi Akerleri, Robert A Heinlein’ın en ünlü ve tartışmalı romanlarından biridir. Roman, 1960 yılında Hugo Ödülü’nü kazandı. Kitap, 1959 yılında yayınlandığında hem övgü hem de tepki aldı. Bazı eleştirmenler kitabı faşist, militarist ve ırkçı olarak nitelendirdi. Bazıları ise kitabın cesur, orijinal ve zekice olduğunu söylediler. Heinlein ise romanın sadece bir macera hikayesi olduğunu ve herhangi bir siyasi mesaj taşımadığını savundu.

Starship Troopers ve Robert A. Heinlein ile ilgili diğer kısa yazımı okuyabilirsiniz. O yazıda filmi için bir poster denemesi de var.


Yıldız gemisi askerleri, uzaylı bir ırk olan “böcekler” ile insanlık arasındaki savaşı anlatan bir askeri bilim kurgu romanıdır. Romanın başkahramanı Juan Rico, yıldız gemisi askerleri adı verilen seçkin bir uzay piyade birliğine katılır ve savaşın çeşitli cephelerinde görev yapar. Roman, Rico’nun askeri eğitimi, savaş deneyimleri ve kişisel gelişimi üzerinden, Heinlein’ın askerlik, vatandaşlık, ahlak, siyaset ve insan doğası hakkındaki görüşlerini aktarır.

Yıldız gemisi askerleri, hem övgü hem de eleştiri toplamış bir romandır. Bazı okuyucular ve eleştirmenler, romanın askeri disiplin, fedakarlık ve cesaret gibi değerleri yücelttiğini ve savaşı heyecan verici bir macera olarak gösterdiğini düşünerek romanı beğenmişlerdir. Bazıları ise romanın faşist, militarist ve ırkçı bir ideolojiyi savunduğunu ve savaşı meşrulaştırdığını iddia ederek romanı eleştirmişlerdir. Heinlein ise romanın amacının sadece bir hikaye anlatmak olduğunu ve herhangi bir siyasi mesaj taşımadığını savunmuştur.


Kitap, aynı zamanda mizahi ve ironik bir dille yazılmıştır. Heinlein, askeri disiplin, hiyerarşi ve özveri gibi konuları hem övüyor hem de eleştiriyor. Kitabın kahramanı Johnny Rico, savaşın anlamını ve bedelini sorgularken, okuyucuyu da düşündürüyor.

Yıldız Gemisi Askerleri- Starship Troopers Filmi

Romanın başarısı, Hollywood’un dikkatini çekti ve 1997 yılında Paul Verhoeven tarafından film olarak uyarlandı. Film, romanın aksine, askeri propagandayı ve savaşın anlamsızlığını hicveden bir kara mizah içeriyordu. Film de eleştirmenlerden karışık yorumlar aldı, ancak gişede başarılı oldu ve kült bir klasik haline geldi. Film, iki devam filmi ve bir animasyon dizisi de doğurdu.

Roman ve filmdeki böcekler, gerçek hayattaki böceklerden çok farklıydı. Romanın böcekleri, zeki ve organize bir toplum oluşturuyorlardı. Filmdeki böcekler ise daha çok vahşi ve saldırgan canavarlara benziyorlardı. Böceklerin tasarımı, film yapımcılarının hayal gücüne kalmıştı. Ancak, bazı hayranlar böceklerin gerçekçi olmadığını düşünüyorlardı.

Roman ve filmdeki yıldız gemisi askerleri, uzayda savaşmak için özel olarak tasarlanmış zırhlı giysiler giyiyorlardı. Bu giysiler, askerlere süper güç, hız ve dayanıklılık sağlıyordu. Ayrıca, giysilerin içinde çeşitli silahlar, iletişim araçları ve sensörler bulunuyordu. Bu giysiler, romanın en ilgi çekici unsurlarından biriydi. Ancak, filmde bu giysiler kullanılmadı. Bunun nedeni, film bütçesinin yetersiz olması veya film yapımcılarının böceklerle eşit şartlarda savaşan insanları göstermek istemesi olabilir.


Ben de filmin bir kült olduğunu düşünüyorum. Böyle bir eserin daha ciddi filme çekilmesi uygun olmazdı. Deneyen de olmamış zaten. Filmi seyretmeden kitabını okumanızı tavsiye ederim. Filmin etkisi çok fazla oluyor.

19
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir