Mars Attacks ray gun toy

Mars Attacks, Oyun Kartlarından Film

34

Okuma süresi: Yaklaşık 2 dakika.

Tim Burton’ın Mars Attacks! filmini biliyor musunuz? Çizgi roman, çizgi film gibi yaptığı bir film idi. Çok geniş oyuncu kadrosuna karşın pek gişe başarısı elde edememişti. 80 milyon dolar para harcanmış ve 101 milyon dolar kadar bir gişe yapabilmişti.

Filmin nereden esinlendiğini biliyor musunuz? 1962 yılı kart oyunundan. Hani çocukların biriktirip birbirleriyle değiştirdiği, koleksiyonunu ve/veya çeşitli oyunlar için kullandıkları kart serisi oyunlarından. Sakız alırsınız içinden kart da çıkar. Paketi açamadan hangi kart olduğunu bilemezsiniz. Biriktirip az bulunan değerli kartları ararsınız. Mars Attacks oyun kartları hakkında bilgiyi wiki sayfasında bulabilirsiniz.

Mars Attacks! filminin wiki sayfası ise sonunda ünlem (!) işareti ile. Yani filmin orijinal ismi ile aynı. Tim Burton kartların ismi ile aynı olmasın diye sonuna ünlem işareti koymuş, herhalde.

Genelin aksine ben filmi seyrettiğimde çok beğenmiş ve eğlenmiştim. Tim Burton uzaylıları, uçan daireleri 1962 yılının kartlarından hemen hemen birebir almış. Kartları merak ediyorsanız Google’da aratınca bir çoğunu görebilirsiniz. Filmi bence harika, muhteşem yapan da bu. Kartların çizgi roman, retro, kitsch havası filmi eğlenceli hale getiriyor. Herkese değil tabii.

Filmin senaryosunu Jonathan Gems Mars Attacks oyun kartlarından esinlenerek yazmış. Filmden romanını da yazmış kendisi.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir