roboti

Robotların Kökeni

625

[ Okuma süresi tahmini 3 dakikadır ]

Fazla iddialı bir başlık oldu. Özet olarak ‘Robot’ kelimesini ilk kim nerede kullanmış ve yine ilk ‘Robot’u kim yapmış, işte bunlardan kısaca bahsettiğimiz bir yazı bu ancak.

Robot Kelimesinin İlk Kullanımı

Robot kelimesi ilk olarak Karel Čapek‘in R.U.R. piyesinde kullanılmış. Eser bilim kurgu bir tiyatro oyunu. Yazıldığı yıl 1920.
Kelimenin kökeni Karel_Čapek’in laboři (workers- çalışanlar) kelimesini kullanması ancak kelimenin kendisini beğenmemesi üzerine kardeşi Josef_Čapek‘in Robota‘dan Roboti kelimesini türeterek, önermesi ile ortaya çıkmıştır. Robota Çek dilinde ve bir çok slay dilinde ‘köle çalışan’ anlamına gelmektedir.
Karel Čapek’in R.U.R.(Rossumovi Univerzální Roboti -Rossum’s Universal Robots) eserinde İngilizce alt başlığında ‘Robot‘ kelimesinin kullanılması ile kelime İngilizceye geçmiş ve sonra ki tüm bilimkurgu eserlerde tüm dünyaca kullanılmıştır.
Bir nokta daha var ki; Čapek’in piyesinde var olan ilk robotlar, şimdi kullandığımız anlamda robot değillerdi. Şimdiki anlamı ile eserdeki robotlar birer android, humanoid ve/veya klon bir ırkı temsil ediyorlardı.

İlk Robot

İlk robot endüstriyel bir robottur. Amerikalı mucit George Devol tarafından 1954 yılında icat edilmiş ve 1961 yılında patenti onaylanmıştır. İsmi Unimate.

Geleceğin Robotları

Robot kelimesinin ve varlığının ilk olarak bir bilimkurgu eserde kullanılması gibi, geleceğin robotları da bilimkurgu romanlarda bulunabilir. Sınır tanımayan hayal güçleri ile bilimkurgu yazarları binlerce farklı robot ve yapay zeka üzerine karakterler geliştirmişlerdir. Günümüzde otomasyonun çok ileri seviyeye geldiği söylenebilir. Ancak halen bilimkurgu roman ve filmlerinde var olmuş hem hareket hem de zeka olarak gelişmiş bir robot henüz görülmedi.

Boston Dynamics – Google’a bağlı bir şirket-‘in Atlas-insanbiçimli-çevik robotlarının ve testlerinin videoları paylaşılıyor.
Anlaşıldığı kadarı ile konuyla ilgili olanların bir kısım yapay zeka üzerine çalışıyor. Bir kısım ise robotların bir insan, bir canlı gibi hareket edebilmeleri üzerine. İki tarafında daha alacağı çok yol var.Çok derken, zaman olarak uzun demek olmayabilir.

Robotların sorun haline gelmesi ise hareket kabiliyeti yüksek, dayanıklı ve güçlü robotlar ile yüksek zeka sahibi robotların birleştirilmesi ve yapılması ile ortaya çıkacaktır.

İleri ki zamanlarda özelikle de gelişmiş bir yapay zeka insanoğlunun belası olabilir. İnsanlığın geçmişine de baktığınızda bu gezegen üzerinde ki en dayanıklı, kuvvetli olan canlı değildir. Ancak genel olarak en akıllısı ve uyum sağlayabilenidir.

Kelime Sayısı: 439 1 yorum yapılmış

Yazı altı elemanları

"Robotların Kökeni" için 1 yorum yapılmış

Yorumları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir