arc tarayıcının temsili ikonu

Yeni Bir Tarayıcı Arc

23

[ Okuma süresi yaklaşık 3 dakikadır ]

Yeni oyuncaklı bir tarayıcı çıkmış. Daha doğrusu Mac için çıkmışmış da şimdi Windows 11 için de çıkmış. Evet Windows 10 için bir süre daha beklemek gerekiyormuş. Üzerinde çalışıyorlarmış.

Gerçekten çok oyuncaklı ve yeni nesil dedikleri cinsten, mevcut tarayıcıların ötesinde gibi görünen bir tarayıcı yapmışlar. Max isimli bir yapay zekası var. Mutlaka bir çok işe yarıyordur. Bir özelliğini hemen gördüm. Siteyi iOS uygulamada açtığınızda ve uzun bir yazı var ise size özet çıkarıyor. Sitemden bir yazıda denedim. gayet başarılı İngilizce bir özetini çıkardı, verdi. Tercih edilen dili Türkçe yapınca da güzel bir Türkçe özet verdi. Ancak İngilizce bir yazının Türkçe özetini vermedi.

Arc tarayıcı, The Browser Company tarafından geliştirilen ve “internetin işletim sistemi” olarak tanımlanan yeni bir web tarayıcısıdır. İlk olarak 2022’de Mac için davetiyeyle kullanıma sunulmuş, 2023’te tüm macOS kullanıcılarına ve iOS’te erişilebilir hale gelmiştir. 30 Nisan 2024 itibarıyla, Arc tarayıcı Windows 11 için de resmi olarak yayınlanmıştır.

Arc Tarayıcı İndirme Seçenekleri

Not: ! Windows’un resmi mağazasında Arc tarayıcı henüz yok. Exe dosyası üzerinden kuruyorsunuz. Bilginize. Zaten Windows siz kurmaya başlamadan önce uyarısını veriyor. İndirme sayfasında 3 aşamalı açıklaması da mevcut.

Arc tarayıcı, minimalist tasarımı ve özelleştirme seçenekleriyle dikkat çekiyor. Dikey sekmeler ve yer imleri içeren katlanabilir bir kenar çubuğuna sahip olup, kullanıcılara temiz bir görünüm sağlıyor. Ayrıca, kullanıcıların iş ve eğlence gibi farklı işlevler için kişiselleştirilmiş sekmeler oluşturmasına, bölünmüş görünümle birden fazla sekme açmasına ve gezinme için komut çubuğu kullanmasına olanak tanıyor.

Bir ara bilgi olarak benim gibi yaşlılar için sanırım biraz karışık. Ya da eski nesil tarayıcılara alışık olanlar için. Ancak yeni nesil çok çabuk kavrıyor. Hemen alışıp, kullanmaya başlamışlar bile.

Arc, Chrome eklentileri ile uyumlu olup, Swift programlama dili kullanılarak oluşturulmuş, bu da onu Windows platformunda Swift’i kullanan ilk tarayıcı yapmaktadır. Şu anda sadece Windows 11 için mevcut olan tarayıcının, Windows 10 sürümü de yakında yayınlanacak. Tamamen ücretsiz olan Arc tarayıcıyı indirmek için, resmi web sitesinden Download for Windows 11 seçeneğine tıklayarak indirebilirsiniz.

Çeşitli kaynaklara göre de Arc tarayıcı diğer tüm chrome tabanlı tarayıcıların önüne, yerine geçecek görünüyormuş, diyorlar.

1 yorum var

Yazı altı elemanları

"Yeni Bir Tarayıcı Arc" için 1 yorum var

Yorumları

Ben Arc’i davetiye aldigim ilk zamanlardan beri kisisel profilde kullaniyorum. Her ne kadar profil destekleri is/ozel hayat dengesini kurmakta faydali olsa da ayni browser’da ikisini birden kullanmama gibi bir aliskanligim var. O nedenle Safari’den Arc’a gectim. Safari’den Arc’a gecmekteki en buyuk etken tabii ki Chromium tabanli olmasi.

Bence Safari’den bile daha sade bir tasarima sahip olmasi ozellikle macbook ekraninda oldukca ise yariyor. Tam ekran bir web deneyimi yasatiyor, tabii url’i developer mode acmadan gorememek guvenlik anlaminda bir miktar dusunduruyor ancak onu da developer mode acarak ustesinden gelebiliyorsunuz.

Onceleri sag ustte bir buton menusu vardi ve buradan split view’i acarken yan yana sekme mi yoksa alt alta mi acmak istedigimizi secebiliyorduk. Bunu bir guncelleme ile kaldirdilar ve su anki sol altta yer alan + butonu ile acma sekline getirdiler ancak burada alt alta sekme acmak icin bir opsiyon sunulmadi. Farkli bir pencereyi surukleyerek yine alt alta deneyim elde etmek mumkun ancak oncekine gore biraz daha mesakatli bir is oldu.

Bence gelecegi parlak bir tarayici. Apple’in uygulama guncellemeleri icin IOS Guncellemesini bekleme aliskanligi yuzunden Safari yine oldukca eski kaldi. Tipki Music, vb. diger uygulamalar gibi. Temelde bircok islevi hala sorunsuz yapabiliyor olsa da en nihayetinde daha iyi cozumler diger gelistiricilerden cikiyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir