ios uçak modu ikonu

Evde veya İşyerinizde iPhone Pilinizi Korumak için Bir Kısa Yol

Telefonunuz, ki bu örnekte iPhone, ev veya işyerinizde hücresel veri için sürekli kontrol ederek ve bağlantıyı devam ettirmek için pilinizi kullanır. Hangi GSM operatöründe olursanız olun, buluınduğunuz yer en yakın baz istasyonuna uzak olabilir. Hatta o kadar uzak olabilirsiniz ki, telefonunuz çekmiyor olabilir.

Wi-Fi ile arama

GSM operatörlerinin Wi-Fi ile arama özellikleri var. Hepsinin var diye biliyorum. Bizim örneğimizde Vodafone kullandığım için, Vodafone’un ki olacak. Vodafone-vowifi sayfasında ufak bir özeti var. Zaten ücretsiz bir özellik, ki başka ne olacak, kendi wi-fi’mizi kullanıyoruz.

İşte bu özelliği telefonumuzda aktif ediyoruz, öncelikle. Daha sonra iOS kısa yolları kullanarak bir otomatikleştirme kuracağız.

Uçak modu kısa yolu ve otomatikleştirme

Kısa yollara girin. Yeni kısa yol ekle > eklem eyle > uçak modu ayarla > açık/ kapalı olarak ayarlayın.

Bundan iki tane ayarlıyoruz. Biri uçak modu açık, diğeri uçak modu kapalı. Sonra kısa yolun içindeki otomatikleştirme kısmına geçiyoruz. Sağ üstteki + ile yeni bir tane eklemek üzere açıyoruz. Wi-fi otomatikleştirmesini buluyoruz ve tıklıyoruz. Yukarıda Ağ seçin kısmından kendi ev, iş veya katılmak istediğiniz ağı buluyorsunuz ve ekliyorsunuz. Tabii güvendiğiniz bir wi-fi ağı olsun. Altında size iki seçenekli bir ağa katıldığında ve ağdan ayrıldığında seçenekleri çıkıyor.

Bir tane; örneğin eve geldiğimizde hemen ev wi-fi’sine bağlansın, ağa katılsın ayarlıyoruz. Sonrayı tıkladığımızda kısayollara bölümünü açıyor ve bir kısa yol seçmemize olanak veriyor. Burdan daha önce belirlediğimiz kısa yolu seçiyoruz.

Böylece eve geldiğimizde telefonumuz, iPhone’umuz ev wi-fi’yına katılır katılmaz uçak moduna geçiyor. Wi-fi açık, bluetooth açık olarak ayarlamanız lazım tabii. Ve wi-fi’yınızın çektiği her yerde gayet iyi çeken bir telefonunuz oluyor. Sms mesajları da gidip geliyor. Ve telefonunuz daha az pil tüketiyor. Ben kurdum, gayet güzel otomatik olarak çalışıyor.

İkincisini ise evden ayrıldığınızda otomatik hale getirmek için kuruyoruz. Bu sefer bağandığı wi-fi ağından uzaklaşan telefonumuz otomatik olarak uçak modunu kapatıyor ve hücresele geçiyor. Böylece tüm bunları her seferinde elle yapmaktan kurtuluyoruz.

Not: Ben iOS’u ingilizce kullanıyorum, umarım kullandığım terimler doğru çevirilerdir. Apple ne kullanıyor bilemiyorum. Hatalı olanları bildirirseniz, düzeltirim.

Tüm bunları bulan, bana öğreten ve gösteren kim? Kahraman Uğurlu. Kendisine burdan tekrar teşekkür etmiş olayım. Buna benzer teknoloji püf noktaları ve daha bir çok teknoloji haberleri için sitesini (Tech & Gündem) ve YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Daha çoook ilginç şeyler bulacaksınız.

Yazı altı elemanları

80
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Bir yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir