iki şaı, maske, mesafe, hijyen covid-19 posteri

Aşı, maske, mesafe ve hijyen

72

[ Okuma süresi tahmini 2 dakikadır ]

Covid-19 salgını başladığında maske, mesafe ve hijyen kuralları geldi, bildiğiniz gibi. Aşı ile birlikte hem dünyada hem de ülkemizde önlemler gevşedi. Oysa virüs mutasyon geçiriyor ve çeşitli varyantalar ile varlık ve tehlikesini sürdürmeye çalışıyor.

Elbette en önemli koruyucumuz aşılar. Dünya devletlerinin tüm sağlık örgütleri aşı öneriyor. Bilimsel ve ispatlı veriler önlem olarak ilk önce aşı diyor.

Aşılı olmak tek başına yeterli değil. Çok, yüksek ve yoğun miktarda virüse maaruz kalırsak, yine hastalanma olasılığımız var. Virüs’ün yoğunluğu ve bağışıklık sistemimiz oranları da bizim ne derece hastalanacağımıza etken. Bu sebeple maske-mesafe-hijyen önlemlerine de devam etmek zorunda kalıyoruz. Özellikle bağışıklığı sorunlu olanlar için. Herhangi bir hastalığınızdan dolayı virüs ve dış etkilere daha açık olabilirsiniz.

Sağlık sebeplerimden dolayı 4 aşı olmama rağmen, kapalı alanlarda maske ve mesafe kuralına uymaya devam etmekteyim. Başkalarının da bana yaklaşmasına veya maskesiz yüzüme konuşmasına izin vermiyorum.

Son 2 aşımı Biontech oldum. Karşımdakiler de aşılı olabilir. Ancak ne karşımdakinin ne de havada, etrafta olan Corona virüs yükünü bilmeme imkan yok. Bu sebeple aşılara rağmen maske, mesafe, hijyen kurallarına devam, şimdilik.

Maske, aşıdan sonra ikinci önlem olabilir. Yine de maske seçimine dikkat ediyorum. Gerçek Cerrahi Maske Tavsiyesi yazımda test ettiğim ve kullandığım maskelerden örnekler vermiştim.

Kendinizi koruyunuz. Başkaları sizi korumaz ve düşünmez.

Ne zaman ölümler biter, o zaman önlemleri yeniden değerlendiririz.

Kelime Sayısı: 286 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir