Philips kaset teyp ikonu

İlk Kaset Teyp

Kaset teypin bildiğimiz anlamda ilk örneği ise Hollandalı Philips şirketi tarafından üretilmiştir. Philips, 1962 yılında kompakt kaset olarak isimlendirdiği ürünü icat etmiş ve 1963 yılında Avrupa’ya sunmuştur. Philips, bu teknolojiyi ücretsiz olarak diğer şirketlere de lisanslamış ve kaset standart bir format haline gelmiştir.

Kaset ve Kaset Çaları Kim İcat Etti yazımda biraz daha detay vermiştim. Ancak o yazıda eksik olan Dünyanın İlk Kasetçaları Philips EL3300‘ü de sonradan yazdım.

İşte o ilk kasetçaların içindeki, yanındaki ilk kaset teyp’i de çizmek istedim.

Bu mini poster çalışması ile ilk kaset’i bir kez daha analım istedim.

Kaset teyp, ses kaydı yapmak ve dinlemek için kullanılan bir cihazdır. Kaset teyp, elektrik işaretlerini manyetik bir ortama kaydeden ve istenildiğinde tekrar işaretlere dönüştüren bir sistemdir. Kaset teyp sözcüğü, İngilizce “tape recorder” yani şerit kaydedici kelimesinden gelmektedir.

Kaset teyp, ses kaydı ve dinleme alanında önemli bir teknolojik gelişmedir. Müzik ve teknoloji dünyasının gelişiminde önemli dönüm noktası olarak tarihte yerini almıştır.

1970’li yıllarda otomobiller için kaset çalarlar, teypler üretilmiştir. Kaset ve teyplerin en büyük yükselişi ise taşınabilir kaset çalarların sayesinde olmuştur. Bunlar arasında da Sony’nin 1979 yılında çıkardığı Walkman efsane haline gelmiştir. Kasetlerin yok oluşu ise CD teknolojisi ile gerçekleşmiştir. 2000’li yıllar itibariyle de kasetler CD‘lerin yükselişine dayanamamış ve yavaş yavaş piyasadan silinmişlerdir.

46
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir