Sony Walkman ikonu

Yürüyerek Müzik Dinlemek: Sony Walkman

52

[ Okuma süresi yaklaşık 3 dakikadır ]

Yürüyerek, koşarak müzik dinlemenin olmadığı çok da uzak olmayan, ama bir o kadar da uzak bir çağdan, 1980’lerden bir cihaz. Sony Walkman tam olarak 1 Temmuz 1979 tarihinde satışa çıktı. O zamanlar için bir devrimdi, Sony’nin yaptığı. Halen de öyledir. Teşekkür etmemiz gereken kişi de Sony kurucu ortaklarından Masaru Ibuka. Kendisi taşınabilir ve uzun uçuşlarda kullanmak için bir cihaz istemiş. Sony’de de cihazı tasarlayan ses mühendisi Nobutoshi Kihara olmuş. Kendisi Mr. Walkman olarak biliniyor zaten.

Kişisel olarak kullandığım en havalı cihazdır. Bunca yıldır, ondan daha iyi, daha acayip cihazlarda kesinlik Walkman’in havası olmadı bende.

Benim ilk Walkman kullanmam, sınıf arkadaşımın ki ile oldu. Kaseti içine takıp, belimdeki kemere cihazı takıp üzerine kulaklarını takıp “play” tuşuna basıp, bunları yürürken yapmak; Çok çok havalı bir şeydi. Ya da çocuk, gençlik ile bana öyle geliyordu. Ve gelen o haz bir daha gelmedi. En azından öyle gelmedi hiç. Unutmamışım yani.

Walkman’lerde 2 kulaklık girişi vardı. Aynı anda iki kişi dinleyebiliyorduk. Sadece kulaklık ile dinlenebiliyordu. Tabii 2 kulaklık ile dinlemek de havamıza hava katıyordu, yine. Turuncu süngerli, hafif kulaklıkları da ayrı güzel ve havalıydı.


Yapay Zeka/ AI’den Sony Walkman ile İlgili Bilgilendirici Bilgiler:


Artık Walkmanler de, kasetler de yok. Kasetin icadından sonra ki en önemli gelişme olmuştu Sony Walkman. Taşınabilir müzik cihazlarının atası olarak tarih sayfalarında haklı, gururlu yerinde duruyor. Müzelik oldu cihaz. Sadece bir nesilin şanslı bir kesiminin anılarında kaldı. Her şeyi telefonundan yapabilen bir nesile uzak bir zamandan…

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir