kaset ikonu

Kaset ve Kaset Çaları Kim İcat Etti

4.401

[ Okuma süresi tahmini 2 dakikadır ]

Kasetler piyasadan silineli epey bir zaman oldu tabii. Kim merak eder böyle bir konuyu? Ben ediyorum mesela. İnternet üzerinde de hemen bilgiye ulaşabiliyoruz.

Bildiğimiz anlamda teyp ve kaseti icat eden firma Philips. Philips bir Hollanda firması. 1962 yılında icadı yapıyor ve 1963 yılında da Avrupa’ya sunuyor. Kompakt kaset olarak isimlendirilen ürün sonradan “Kaset” kısa ismi ile kullanılıyor.

Philips şirketinin bu teknolojiyi ücretsiz olarak diğer şirketlere de lisanslaması sonucu kaset standart bir format oluyor.

Philips kaset ve kayıt cihazını 1964 yılında da Amerika Birleşik Devletlerine götürüyor. İlk ev tipi teypler, kaydediciler piyasa burada sürülüyor.

1970’li yıllarda otomobiller için kaset çalarlar, teypler üretiliyor. Kaset ve teyplerin yükselişi sürüyor.

Kaset ve teyplerin en büyük yükselişi taşınabilir kaset çalarların, teyplerin sayesinde oluyor. Bunlar arasında da Sony’nin 1979 yılında çıkardığı WalkMan’i efsane haline geliyor.

Kasetlerin yok oluşu ise CD teknolojisi ile gerçekleşiyor. 2000’li yıllar itibariyle de kasetler CDlerin yükselişine dayanamıyor ve yavaş yavaş piyasadan siliniyorlar.

Etiketler: , , , , , ,
Kelime Sayısı: 192 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir