Philips EL3300

Dünyanın İlk Kasetçaları Philips EL3300

41

Dünyanın ilk seri üretim kompakt kasetçaları Philips EL3300’dür. Kasetçalarların yaygınlaşması, Philips şirketinin 1963 yılında Berlin’de düzenlenen bir fuarda bu cihazı tanıtmasıyla başlar, esas olarak.

Kaset ve Kaset Çaları Kim İcat Etti yazımda ilk kasetçaları tanıtmamışım, eksik kalmış. Ayrıca o yazıda “kasetçalar”ı yanlış olarak ayrı yazmışım. Doğru yazımı kasetçalar olarak birleşik yazılıyor. Kasetçalarları biz teyp olarak da biliriz.

Philips EL3300

Philips EL3300’ü çizerken Philips’in 1963 yılı kullandığı ambelemi de çizdim. Philips yazısı için o dönem kullanılan yazı tipine en yakınını bulmaya çalıştım. Yine de aynısı olmuyor tabii.

Bu cihaz, küçük boyutu, kolay taşınabilirliği ve yüksek ses kalitesiyle dikkat çekti. Cihazın orijinal mikrofonu EL3797 idi. Ayrıca araba tutacağı ve şebeke adaptörü gibi aksesuarları da vardı. Ayrıca güzel bir deri taşıma çantası da vardı. Cihazın frekans aralığı 120-6000 Hz, dinamik aralığı 40 dB ve ton değişimi 0,5% idi.

EL3300’ün ilk fiyatı 3000 euro civarındaydı. Bu fiyat o dönem için çok yüksekti ve pek çok insanın almasını engelledi. Ancak Philips, fiyatı 600 euroya indirince cihaz büyük bir ilgi gördü ve neredeyse herkes kasetçalar kullanmaya başladı.

Kasetçalarlar, müzik dinlemenin yanı sıra veri saklamak için de kullanıldı. Örneğin, ilk bilgisayarlar kasetçalarlara bağlanarak program yüklenebiliyordu.

Philips EL3300, ses teknolojisinde bir devrim yaratan bir cihazdır. Bugün bile kasetçalarların nostaljik değeri vardır ve bazı müzisyenler yeni albümlerini kaset formatında da yayınlamaktadır.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir