wi-fi mesh cihazı ikonu

İnternet Wi-Fi için Tüm Ev Mesh Sistemleri

27

[ Okuma süresi tahmini 3 dakikadır ]

Mesh Wi-Fi sistemi, kullanmakta olduğunuz internet sağlayıcı ana modemin ulaşamadığı kör noktalarda da internete bağlanmanızı sağlayan bir sistemdir. Özellikle birden çok katlı evlerde ve modem ile diğer odalar arasında birden fazla duvar olduğu dairelerde kullanılır. Bu tanım yapay zekanın tanımı. Biraz ek yapmak gerekirse büyük alanlarda, dış mekan, iç mekan için internetimizi kayıpsız genişletmek için geliştirilmiş gerçekten harika ve artık oldukça akıllı ve hızlı sistemlerdir “Mesh” sistemleri.

Mesh sistemleri çok ileri teknolojiye sahip olabilirler ancak elbette sahip olduğunuz mevcut internet hızınızı yükseltemez. Var olanı mümkün olduğu kadar kayıpsız ve verimli kullanılmasını sağlayabilir. İnternet hızı ayrı bir yazı konusu olabilir. Sonuçta ülkemizde internet hızı belli. Evde kullanabileceğimiz en yüksek hız * 1.000 Mbps olarak görünüyor.

* Turkcell’in 10 Gbps fiber interneti de var ama ben kullanan, bahseden görmedim. Oysa kampanya fiyatı bir çok kişi için normal olabilir. Ya da belki insanlar cayır cayır kullanıyor da benim haberim yok.

Mesh sistemi ve bizim eve gelirsek; bizim evde Kablo Net internet var. Normal, çok iddialı değil ama çoğunlukla stabil. Fiyat performans oranı bence en iyi.

Modem salonda. Arka tarafta ise tabii çekmiyor, çok az çekiyor problemli yani. Mesh öncesinde bir wi-fi genişletici ile pandeminden beri idare ediyorduk. İlk başta ilaç gibi gelmişti. Ancak aradan geçen zamanla cihazın performansı bozuldu ve yetmemeye başladı. İnternetimiz ise aynı istikrarında devam ediyor. Onda bir değişiklik yok.

Bu konuda en dertli tabii oğlum idi. O da parasını biriktirmiş. Ve taksitle Bir Mesh sistemi aldı.

Onun dersleri için internet çok önemli. Online dersler oluyor. Sürekli ve dengeli bir internete sahip olması gerekiyor. Tabii oyunlar için de gerekiyor.

Kurulum ise çok çok kolaydı. iOS uygulaması ile 1 dakika içinde kuruverdik. İnanılmaz hızlıydı. Uygulama içinde bir çok özellikler var. Belki o da başka bir yazının konusu olur.

İnanın böyle bir rahatlık yok. Evin her köşesinden mevcut internet hızımız kablosuz olarak sadece ve en çok 5-6 Mbps kayıp yaşıyor. Umarım böyle devam eder. Umarım bir gün bizim de 1.000, 10.0000 Mbps hızında internetimiz olur.

Mesh sitemin en güzel özelliklerinden birisi de ev içinde sürekli tek bir tanımladığınız ağa bağlı kalıyorsunuz ve hemen hemen kesintisiz ve hızlı bir şekilde bağlanıyorsunuz. Wi-fi ağ genişleticilerde arka geçtiğimizde başka tanımladığımız bir ağ’a bağlanmak zorunda kalıyorduk. Tabii bir tek bu özellik için sistemi mesh’e çevirmek ekonomik olmaz. Ama çok rahatlık yahu.

Diğer özelliklerini ekler veya yeni yazı ile yayınlarım belki. Şimdilik bir eksi tarafı yok, belirtebileceğim.

Zor zamanlarda evimiz için minik bir keyif ve kolaylık oldu. Kötü günler geçince daha fazla keyfini çıkarmak istiyorum.

Etiketler: , , , ,
Kelime Sayısı: 529 Yorum yapılmamış

Yazı altı elemanları

Bir şey mi söyleyeceksiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir