otomobil ikonu

Kişi Başına Düşen Araç Sayısı

1000 kişiye düşen motorlu araç sayısı olarak listeleniyor böyle veriler, istatistikler. Otomobiller, otobüsler, minibüsler, kamyonetler, yük ve diğer kamyonlar dahil edilmektedir. İki tekerlekli araçlar ise hariçtir.

1000 Kişiye Düşen Araç Sayısı

1000 kişiye düşen araç sayısının ufak bir tablosunu aşağıda vereyim.

ÜlkeAraç
ABD837
Fransa667
Almanya628
Yunanistan606
Türkiye254
Çin219

Kaynağımız List of countries by vehicles per capita – wikipedia . Diğer ülkelerin verilerini liste haşinde bu kaynaktan inceleyebilirsiniz. Her ülkenin verisi güncel değil. Ancak Türkiyenin verisi gayet güncel. Mayıs 2022-ceicdata.com

Kamu kurum ve kişilerinin de kullandığı ve tahsis edilen yüzbinlerce aracında bu veri içinde olduğunu bilelim, lütfen. Bu sayı 115.000 deniliyor. Basından kaynak var ancak resmi kaynak bulamadım.

E bir de birden fazla otomobile sahip aileler var. Yani öyle her ailenin bir otomobili var diye atmak doğru değil. Sonuçta istatistik ve veriler ile belli. Benim gördüğüm böyle diye genellemeyi ancak kahvede, arkadaş ortamında yaparsınız. Yoksa yalan söylemiş olursunuz. Birileri de çıkar, bizim otomobilimiz yok, hiç de olmadı der, tabii.

Motorlu Taşıtlar Ek İstatistikler

Yukardaki 1000 kişiye düşen araç sayısı verisini açmak için bazı ek istatistikler vermem iyi olur; Motorlu Kara Taşıtları Nisan 2022 yılı verilerine göre ise Türkiye’de kayıtlı 25 milyon 594 bin 663 taşıt içerisinde 13 milyon 882 bin 587 otomobil bulunuyor. Yani Türkiye’de otomobil başına düşen kişi sayısı 6,1 oldu. Kaynak; Türkiye’de illere göre kişi başına düşen otomobil sayısı açıklandı

Yazı altı elemanları

31
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir