Windows 10’a geçtiyseniz Microsoft Edge browser kullanabilir veya denemek isteyebilirsiniz. Windows 10’a Geçmek yazımızda Windows 10’un Eksileri bölümünde Edge tarayıcının sitelerin yazı karakterlerini –font– doğru göstermediğinden bahsetmiştik.

Microsoft Edge Yazı Karakteri Sorunu

Edge yazı karakteri –font– sorunu sadece tarayıcından ileri gelmiyor. Sitelerin CSS dosyasında belirttiği kodlamadan da kaynaklanıyor.

Daha doğrusu CSS içinde yazı karakterini belirten kod içinde iOS cihazlar için sistem fontunu kullanabilmesini sağlayan kod yüzünden. Ve/veya bu kodu tarayıcının anlamayıp sıradaki diğer yazı karakterine geçememesi sebebiyle.

body {font-family: -apple-system, Helvetica, Arial, sans-serif;}


Örnek kod içinde gösterildiği gibi -apple-system en başa yazıldığı zaman Edge tarayıcı yazı karakterlerinin hiçbirini değerlendiremiyor. Hatta serif/ sans- serif ayrımını da yapamıyor. Kendi varsayılan yazı karakterleri ile sitenizi sunuyor. Elbette bu durum istenilmeyen bir durumdur.

Nasıl Düzeltiyoruz?

Sitemizin CSS kodunda düzenleme yapmamız gerekiyor. -apple-system olarak eklediğimiz yazı karakteri kodunu, bir geri sıraya taşımamız gerekir. Başka bir değişle tarayıcıların seçmesini istediğimiz ilk font’un -apple-system değil bir başkası olması.

body {font-family: Helvetica, -apple-system, Arial, sans-serif;}

Örnekte olduğu gibi sıra değişikliği yaparsanız sorun çözülüyor.

Hayır sıralama bozulmasın isterseniz

body {font-family: uyduruk, -apple-system, Helvetica, Arial, sans-serif;}

Örnekte verildiği gibi -apple-system en başta olmaması için uyduruk bir font ismi yazabilirsiniz.

Hatta doğrudan uyduruk yazabilirsiniz. Eğer sisteminde “uyduruk” ismi altında fontları olan bir ziyaretçiniz olmadığı sürece tarayıcılar bu fontu atlayıp sıradan devam edeceklerdir.

488
Etiketler: