Aa

Microsoft Edge Tarayıcıda Font Problemi Çözümü

590

Okuma süresi: Yaklaşık 2 dakika.

Windows 10’a geçtiyseniz Microsoft Edge browser kullanabilir veya denemek isteyebilirsiniz. Windows 10’a Geçmek yazımızda Windows 10’un Eksileri bölümünde Edge tarayıcının sitelerin yazı karakterlerini –font– doğru göstermediğinden bahsetmiştik.

Microsoft Edge Yazı Karakteri Sorunu

Edge yazı karakteri –font– sorunu sadece tarayıcından ileri gelmiyor. Sitelerin CSS dosyasında belirttiği kodlamadan da kaynaklanıyor.

Daha doğrusu CSS içinde yazı karakterini belirten kod içinde iOS cihazlar için sistem fontunu kullanabilmesini sağlayan kod yüzünden. Ve/veya bu kodu tarayıcının anlamayıp sıradaki diğer yazı karakterine geçememesi sebebiyle.

body {font-family: -apple-system, Helvetica, Arial, sans-serif;}


Örnek kod içinde gösterildiği gibi -apple-system en başa yazıldığı zaman Edge tarayıcı yazı karakterlerinin hiçbirini değerlendiremiyor. Hatta serif/ sans- serif ayrımını da yapamıyor. Kendi varsayılan yazı karakterleri ile sitenizi sunuyor. Elbette bu durum istenilmeyen bir durumdur.

Nasıl Düzeltiyoruz?

Sitemizin CSS kodunda düzenleme yapmamız gerekiyor. -apple-system olarak eklediğimiz yazı karakteri kodunu, bir geri sıraya taşımamız gerekir. Başka bir değişle tarayıcıların seçmesini istediğimiz ilk font’un -apple-system değil bir başkası olması.

body {font-family: Helvetica, -apple-system, Arial, sans-serif;}

Örnekte olduğu gibi sıra değişikliği yaparsanız sorun çözülüyor.

Hayır sıralama bozulmasın isterseniz

body {font-family: uyduruk, -apple-system, Helvetica, Arial, sans-serif;}

Örnekte verildiği gibi -apple-system en başta olmaması için uyduruk bir font ismi yazabilirsiniz.

Hatta doğrudan uyduruk yazabilirsiniz. Eğer sisteminde “uyduruk” ismi altında fontları olan bir ziyaretçiniz olmadığı sürece tarayıcılar bu fontu atlayıp sıradan devam edeceklerdir.

1 yorum var

Yazı altı elemanları

"Microsoft Edge Tarayıcıda Font Problemi Çözümü" için 1 yorum var

Yorumları

edge gordugum kadariyla bayagi yol katetmis. arayuz olarak sade ama biraz daha acik kolay olmali diye dusunuyorum. ayrica win 10 da edge ve explorer beraber yuklu gelmemeli. Chrome kadar seri olmasada explorera oranla hizlanmis. En sevdigim ozelligi softscroll. puruzsuz bi his veriyor bana. Font olarak duzeltmeler iyi gozukuyor. ve du bing den vazgecmeliler. kullanan herkes googlei aratiyor en azindan Turkiyede boyle.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir