windows 10 icon

Windows 10’a Geçmek

1.377

Okuma süresi: Yaklaşık 3 dakika.

İlk olarak bu sorudan başlamak sanırım mantıklı.

Ne Kadar Zamanımı Aldı?

Toplam 1,5 saat sürdü.
Diğer detaylar şöyle; 5 yıllık Sony Vaio, Intel i7, 64bit, Windows 7, 6 GB Ram.

Sabah erken uyanmıştım. Aslında geçmeyi düşünmüyordum. Sonuçta 5 seneyi geçen bir dizüstü için Windows 7 gayet kararlı ve hatasız çalışan bir sürümdü. Ancak işte insan kararlarını bir anlık, bir tuşa basarak değiştirebiliyor.

Neyse geçişi hemen hemen hatasız tamamladı. Eski tüm programlar çalışıyor- en azından bende yüklü olanlar. Tüm ayarlarım da başarılı olarak taşınmış. Windows arka planı bile değiştirmemiş. Ve, evet saati de değiştirmedi.

Tabii bunlar çok önemli detaylar değil.
Henüz oyun çalıştırmadım. Zaten bu cihazda yüklü oyunlar eski. Cihazın yapılandırması ne zamandır yeni PC oyunu yüklememe izin vermiyordu. Artık eskiler çalışırsa, tabii iyi olur.

Printer, eski versiyon Photohop, Office 2013, hepsi çalışıyor. Şimdilik hiçbirinde sorun yok. Herhalde ilerde de olmaz.

Eklemek istediğim son nokta, Windows 10 söylendiği kadar kullanımı zor veya değişik değil. En azından 7’den geçtiğimde hiç zor gelen bir tarafını görmedim.

Windows 10’un Eksileri Neler?

En büyük sorun yine tarayıcısında. Yeni tarayıcısı Edge’de font sorunu var. Bu sorun bu site için geçerli olabilir.

Sunipeyk.com Edge tarayıcı ile CSS dosyasında belirtilen doğru yazı karakterleri ile görünmüyor. Sorun ya bilgisayarda yüklü yazı karakterlerinde ya da tarayıcının kendisinde.

Maalesef Edge tarayıcıda yazı karakterlerininin ayarlanması yok. Bu konuyu çözer veya nasıl düzeltileceğini bulabilirsem ayrıca yazarım.

İkincisi aslında çok sorun değil. Hatta iyi bir özellik. Windows, Windows 10’a geçişlerden sonra geri eski işletim sistemine dönmek isteyenler için eski sürümü windows-old adı altında bir dosyada saklıyor. Sizin yüklü programlarınıza göre farklı bütyüklükte olabiliyor bu dosya.

Bu cihaz için 30 GB üzerinde bir yer kaplıyor şu an. Bir ay sonra Windows silecek sanırım. Ya da daha önce ben silebilirim. Yer sorunu çok önemli değil. Ram kısmı sorun olabilir ama.

Şimdilik başka sorun yok. Bir de bu yazıyı yayınladıktan sonra cihazı kapatıp açayım, performansında bir iyileşme olmuş mu göz kararı bir bakayım.

Peki siz geçtiniz mi Windows 10’a?

1 yorum var

Yazı altı elemanları

"Windows 10’a Geçmek" için 1 yorum var

Yorumları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir