sp grid versiyon 11.3

SP Grid V11.3.0

Bu yılın üçüncü versiyonu oldu. 11.3 versiyonuna geldik. Ufak tefek iyiliştirmeler derken, bayağı bir iyileştirme, düzeltme, düzenleme toplandı gene.

Öncelikle bir önceki V11.2 güncellemesinde bahsettiğim görselleri doğrudan webp formatına çevirip yükleme kısmı çok mantıklı ve verimli olmadı. Ben de yeniden png‘ye döndüm. WordPress/ Jetpack kendisi çeviriyor. Görsellerin boyutlar aynı oluyor, bir şey farketmiyor.

Öncelikle beni rahatsız eden “trailing slash” meselesinde, CoPilot’a kodu iki kere revize ettirdim. Daha derli toplu bir fonksiyon olmuş oldu.

WordPress Void öğelerde sondaki eğik çizgiyi kaldırmak için kod’u Microsoft Copilot ai‘ına yazdırdım

v11.2 güncellemesinden

Abonelik için kullandığım Jetpack form‘unu kısa kodlu olanı ile değiştirdim. Daha kullanışlı ve temiz oldu. Css ve renk biçim makyajlarını bir kaç değiştirdim. Pek içime sinmezse yendien değiştirmek kolay.

Site ziyaretçilerinin sistem dışında da siteyi koyu/ açık moda alabilmelerini sağlayan kodları yeniden yazdırdım CoPilot’a. Görsel ve Css düzenlemesini de değiştirdim. Üst band için de bir toggle düğme vasıtasıyla Star Wars Ölüm Yıldızı ( dark/ karanlık mod/ biçim için) ile Asi İttifakı/ Rebel Alliance ( light/ aydınlık mod/ biçim) ikonu seçebiliyorsunuz. Böylece site koyu biçim veya aydınlık biçime geçiyor. Bu arada genel olarak kullanılıyor mu bilmiyorum ama Mod için Biçim güzel bir karşılık, bence.

Sitenin sayfalama kodu temanın ilk zamanlarında kalmıştı sanki. oldukça eski bir kod. Onu da yeniledim. Orijinal WordPress kodlarından yenisini ekledim. Yenisi dediğime bakmayın en az 8 yıllık bir kod (the_posts_pagination) o da. Düzenleme ve Css tasarımlarını ekledim.

Sitenin Html ve Css kodları zaten geçerli idi. Bu versiyon ile bir de Accessibility/ ulaşılabilirlik geçerlemesini kontrolünü yaptım. Hemen tüm hata ve uyarıları düzelttim. Sanırım sadece jetpack formlarının saçma kodlarından gelen hatalar kaldı, sadece. Onları da bir sonraki versiyona düzeltmeye çalışacağım. Umarım WordPress ve Jetpack de hatalarını düzelttir. Benim müdaheleme gerek kalmaz.

Bu güncellemede de bir çok Css kodu elden geçti ve azaltıldı. Azaltıldı derken, gereksiz işlevsiz kalmış kodlar ile daha az kod ile veya daha iyi kod ile düzeltildiler.

Sitenin footer/ alt bilgi bölümünü de sadeleştirmeye çalıştım. Bu bölüm üzerinde düşünmeye devam ediyorum. Eskiden bu bölüm ne kadar çok bilgi ve özellike sahibi olsa iyi gibiydi. Şimdi öyle olmadığını düşünüyorum. Daha da sade olması için tasarım değişikliklerine devam edeceğim.

Son olarak yeniden bir Mastodon hesabı açtım. Detayları yazımda var. Ancak o sistem oldukça karışık. Herkes ayrı sunucularda. Takipleşmek biraz uğraştırıcı geliyor, şimdilik. Ancak dursun. Yazıların altında paylaşma ve sitenin alt bilgi bölümünde hesap ikon ve bağlantıları mevcut.

Yazı altı elemanları

0
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Bir yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir