Havayolları uçak biniş kartları kullanıcı yani yolcu için uygun tasarlanmamışlardır.

Herhangi bir havayolunun biniş kartına bakınız. Bir kaç tanesini karşılaştırın. Hepsi sanki tek elden çıkmış gibi sıkıcı ve işlevsiz. Sanırım bu kartlar aslında makinalar için. Ya da hemen hemen her havayolu biniş kartlarını üretmek için aynı makinaları kullanıyorlar.

Peter Smart çok detaylı bir biçimde konuyu incelemiş. Peter Smart’ın Havayolları Biniş Kartlarını Yeniden Düşünmek sayfasını lütfen inceleyin.

Benzer bir çalışmayı – sadece görsel olarak- Thy biniş kartları içindenemetasarımı olarak yapmak istedik.
Tabii tasarım dediysek tam bir tasarım değil. Taslak diyelim, daha iyi aslında. Ya da işte, siz ne derseniz deyin.

Kullanıcı, Yolcu İçin Biniş Kartının Özellikleri Ne olmalı?

Esas soru ve sorun bu. Biniş kartı olmadan bile bizi uçağa alsalar sesimiz çıkmaz sanırım. Havayolları kendine has işlev ve işlemler sebebiyle bu sistemi oluşturmuş. Elbette kullanıcı/ yolcu için de bazı kolaylıkları var. Bizi ilgilendiren kısmı da burası, tabii. Kısaca listeyelim. Kullanıcı için de aşağıda sadece yolcu diyerek kısaltalım.

  • Yolcunun havaalanında – ben havalimanı demeyi daha çok severim ancak konu bu değil, neyse- öncelikle bilmek istediği hangi kapıdan uçağa gidebileceğidir. Biniş kartı alındıktan sonra yapılacak iş budur. Taslağımızda en üstte büyük olarak bu bilgi verilmektedir.
  • Kapı numarası ile birlikte uçağa alınacağı zamanı da bilmek isteyecektir. Uçağa biniş saati yine en üst bölümde dikkat çekici bir şekilde gösterilmektedir.
  • Taslağımızın üst ve orta kısmı bildiğiniz gibi havayollarında kalmaktadır. Uçağa geçerken yolcuda kalan kısım en alt koparılmış kısımdır. Bu kısmın en önemli bilgisi de yolcunun koltuk bilgisidir. En alt bölümde bu bilgi belirgin şekilde verilmiştir. Herhangi bir yolcu veya havayolları personeli hatasına karşı uçakta kontrol edilebilmesi için bu alt bölümde ayrıca gidilen yön belirgin olarak verilmiş, daha ufak olarak da binilen alan, uçuş numarası, uçuş tarihi, uçuş saati, biniş kapı numarası da verilmiştir.
  • Biniş kartının arka yüzü elbette havayollarının istediği şekilde değerlendirebileceği bir alandır. Reklam alır, hizmetlerinden bahseder vs. Bu kısım bizi ilgilendirmiyor. Bu sebeple sade bıraktık.

Siz ne dersiniz diyelim de bu yazıyı da etkileşimli olarak bitirmiş olalım. Herkese iyi uçuşlar.

453