Uzay 1999 dizisinde kullanılan iletişim cihazının ikonu

Uzay 1999 Taşınabilir İletişim Cihazı

Uzay 1999 (Space 1999) dizisi yayınlandığı 1975 yılında bildiğimiz anlamda mobil telefonlar yoktu. Ancak dizide taşınabilir bir iletişim cihazı vardı. Bu cihaza “Commlock” adı verilmişti.

Trt Space 1999 dizisini Uzay 1999 adı ile Ekim 1975 tarihinde yayınlamaya başlamıştı. İkinci sezonu ise biraz daha gecikmeli yayınlanmıştı.

Ay üssü Alfada herkesin kişisel bir Commlock cihazı vardı. Bu cihazların iletişim dahil başka bir çok özelliği vardı. Commlocklar communicator ve lock kelimelerinden türetilmişti. Cihaz iletişim ve kapıları açmaya/kapamaya yarıyan özelliklerinden bu kısaltmayı almış.

İletişim için üzerinde minik bir ekranı vardı. Eski tüplü televizyonların ekranının çok çok küçük bir şekli gibi. Yaklaşık 3.5 cm bir ekran. Alfa üssü sakinleri bu cihazlar ile birbiri ile görüşebiliyordu. Aşağıda cihazın üstten görünüşü var.

Bu cihazlar ayrıca kullanıcısının yetkileri dahilinde üsdeki kapıları açıp kapatabiliyordu.

Üsdekiler Commlock cihazlarını kemerleri üzerinde taşıyorlardı. Bu cihazlar ana bilgisayar üzerinden kullanıcısının yerini tespit edilmesini sağlayan özelliğe de sahipti. Programlanabilir, taşınabilir el bilgisayarları özelliği vardı. Kısaca ilk cep/ taşınabilir telefon+bilgisayarlardan idi. Uzay Yolunda kullanılan konuşma cihazlarından çok çok daha gelişmiş cihazlardı, Commlocklar. Dizinin geçti yıl ise 1999, daha.

Uzay 1999 ile ilgili olarak çizilebilecek bir kaç şey daha çıkar elbette. Ay üssü Alfa’nın kendisi, üssün koridorlarında bulunan iletişim noktaları gibi.

Yazı altı elemanları

31
Yazıyı paylaşabilirsiniz;

Bir yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir