MOD 
corona ikonu

Covid-19, Corona Pandemesinin Birinci Yılı

Covid-19 ilk olarak 1 Aralık 2019 tarihinde Çin Vuhan’da ortaya çıktı. 11 Mart 2020 tarihinde ise pandemi/salgın olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edildi. Koronavirüs pandemesi olarak da adlandırılmaktadır.

Ülkemiz de büyük bir tesadüf eseri olarak ilk Corona vakasını 11 Mart 2020 tarihinde saptamıştır. Bir yıldır tüm tümya bu salgın ile savaşmaya çalışıyor.

Aşıları saymazsak elimizde sadece maske, mesafe ve temizlik önlemleri var. Aşılar bir başka yazının konusu olabilir ancak.

Herkes aşı olmadan da bu üç önlemi bırakmamız biraz zor görünüyor. Maskeler ile ilgili olarak Gerçek Cerrahi Maske Tavsiyesi yazımızı okuyabilirsiniz. Yazıda denenmiş üç cerrahi maske markası tavsiyesi bulunmaktadır. Her üçünü de denedik. Siz de maskelerinizi test etmek isterseniz Cerrahi Maskeniz Gerçek mi? Sahte mi? yazımızda neleri nasıl test edeceğinizi belirttik.

Mesafe meselesi ise daha zorlayıcı olabiliyor. Özellikle toplu taşıma ve yine özellikle yoğun saatlerde.

Temizlik/hijyen ise yine maske gibi bireysel çabanızla mümkün. Elizi sabunla yıkamak en iyisi. Ancak dışarıda her zaman elinizi su ve sabunla yıkamanız mümkün olmaz. Bu sebeple bir çoğumuz yanımızda kolonya taşıyoruz. Bu da bir alışkanlık haline geldi. El dezenfektanı taşıyan ve kullananlar da var. Ancak sürekli dezenfektan kullanmak cilt için zararlı.

Bütün bunlara bir de ek yapmak gerekir.

Dışarıda ve/veya bir şeylere temas etmek zorunda kaldığımızda ve sonrasında dikkat etmemiz gereken bir şey daha var. Ellerimiz ile gözümüze, ağzımıza dokunmamak. Hatta maskemize ve cep telefonumuza da dokunmamak gerekir. Dokunacaksak elimizi temizledikten sonra yapmalıyız.

Hadi yüzümüze, gözümüze, ağzımıza dokunmadık, ancak cep telefonuna dokunmak zorunda kalıyoruz. Bunun için de işte yanımızda kolonya taşıyoruz. Elimizi bir nebze temizldeikten sonra cep telefonumuzu kullanıyoruz.

Tabii çok genel olarak bu ek madde temizlik/hijyen kısmına giriyor. Yine de biraz daha açıklık getirmek gerekir diye ekledik.

Daha sağlık senelere olsun. Bu sene son Covid-19 yılı olsun.

130
PAYLAŞ

Bir cevap ve/veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir