covid-19 aşı şisesi ikonu

Covid-19 Aşımı Oldum

159

[ Okuma süresi yaklaşık 4 dakikadır ]

Covid-19 için birinci doz aşımı oldum bugün itibariyle, 28 Mart 2021. Dün 27 Mart 2021 akşamı açıklamalar yapılırken e-nabız uygulaması üzerinden COVID-19 Aşı Durumu sekmesinden baktım;

COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli gruplar içerisinde yer almaktasınız-E-Nabız.

Ve altında “randevu al” sekmeleri çıktı. Hemen en yakın hasteneden randevu aradım. En erken 28 Mart 2021 tarihi çıktı, başka tarih de çıkmadı zaten. Tabii bu seçtiğim hastanenin mevcut aşı stok durumu ile ilgili olabilir. Tabii hemen randevu oluşturdum. randevu bilgilerim hem e-posta adresime hem de cep telefonuma mesaj olarak geldi, aynı hızla.

covid-19 aşı şisesi posteri

Bugün de randevu saatimden biraz öncesinde gittim aşımı olmaya. Hem bilgilerimi sistemlerine girdiler, aşı olmadan önce de içinde çeşitli sağlık sorunlarımla ilgili olabilecek sorular olan bir form doldurttular. Sanırım bu da hem istatistik bilgileri verilerini toplamak ve yazılı onayı içeren bir form. Form onayından sonra hemen aşımı yaptılar. aşı acıtan, ağrıtan bir aşı değil. Elbette herkesin ağrı eşiği aynı olmayabilir ancak yine de acıtmaz sanırım, kimseyi.

Sonuçta benim açımdan oldukça hızlı ve sorunsuz bir süreç oldu. Tabii öenmli olan aşının koruyuculuğu ve bu koruyuculuğun süresi.

Aşı Kartı

Sonra bir 25 dakika beklememizi rica ettiler. Bekledik. Sonra hastaneden ayrıldık.

Fiziki olarak bir aşı kartı vermediler. Ancak E-Nabız sistemi üzerinde hem Türkçe hem İngilizce aşı kartı bölümü açılıyor. Ben ilk dozu olduğum için birinci aşı yapıldı şekilde tıklı olarak görünüyor. İkinci aşı durumu yapılmadı olarak görünüyor. Bunun altında da ikinci aşı randevu tarih aralığı belirtilmiş. Hemen ikinci doz için aşı randevusu alamıyoruz. Sanırım Nisan ayı içinde de ikinci doz randevusunu belirtilen tarihler içinde alabileceğim.

Aşıyı yapan sağlık görevlisi bazı aşı olanlarda antikor oluşmadığını söyledi. Hastanenin doktorları dahil bir çok aşı olan antikor testi yaptırıyormuş. Bazılarında antikor oluşmuyormuş. Ben de sordum antikor oluşturmayanlara ne yapılıyor diye, birşey yapılamıyormuş, tabii. Aşının koruyuculuğu kişiden kişiye değişiyor. Aynı hastalığın kişiden kişiye değiştiği gibi. Umarım biraz da olsa faydalı olur.

Sinovac Aşısı Ne kadar Koruyucu

Bildiğiniz gibi Corona aşılarının ne kadar süre ile koruduğu henüz belli değil. Kimi ne kadar koruduğu da belli değil. Kişiden kişiye değişen bir durum.

Bizde yapılan “Çin aşısı” denen Sinovac aşı. Aşı CoronoVac ismi ile de biliniyor dünyada. Üçüncü faz sonuçları aşının üretici firması tarafından açıklandı. Şirket etkinlik oranını %83,5 olarak açıkladı. Diğer kaynaklar ise aşının enfeksiyonları önleme oranı %50,65, ancak hastaneye yatma ve ölümleri önleme oranı ise firma gibi %100 olarak bildiriyorlar.

Kaynaklar

Bu açıklamalar çerçevesinde aşı olsak bile maske, mesafe, hijyen kurallarına uymaya devam edeceğiz. Aşının yeni varyantlar için etknliği de bilinmiyor, henüz.

Risk grubunda bulunanların maske kullanımına zaten devam etmesi gerekir. Kalabalık, temaslı ortamlarda Corona olmasa bile maske takmak risk grubundakileri diğer tehlikelerden de koruyor. Bir süre daha maske kullanımı devam edecek. Bu sebeple Gerçek Cerrahi Maske Tavsiyesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum yok

Yazı altı elemanları

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir